Vámháború és ellátási láncok: mit tehetnek most a vállalatok?
Gazdaság

Vámháború és ellátási láncok: mit tehetnek most a vállalatok?

Portfolio
A KPMG legutolsó CEO Outlook kutatásában a világ legjelentősebb piacain több mint 1300, legalább 500 millió USD éves árbevétellel rendelkező vállalat vezérigazgatóját kérdezte arról, hogy hogyan látják a következő három évben vállalatuk üzleti és gazdasági kilátásait, és az ezeket meghatározó trendeket. A kockázatok között a globális cégek vezetői már ekkor is az ellátási láncok sérüléseit és sérülékenységét tették az első helyre. A közelmúltban megsokasodtak az ezzel kapcsolatos események: a globális tengeri szállítmányozást balesetek, cégcsődök és terrortámadások akadályozzák, de a kikötői munkások sztrájkja, illetve a kibontakozó vámháború is óriási veszteségeket okozhat - írja elemzésében Antal Balázs, a KPMG beszerzési szolgáltatások szenior menedzsere.

Mi történik a globális beszerzési láncokban?

2025 februárjában az Egyesült Államok 25%-os vámtarifát vezetett be az Európai Unióból származó acél- és alumíniumtermékekre, nemzetbiztonsági indokokra hivatkozva. Az intézkedés közvetlen következményeként a fémiparban jelentős költségnövekedés következett be, ami kihatott a gyártási folyamatokra mindkét oldalon.

Áprilisban az amerikai kormányzat további lépésként 10%-os általános vámot rendelt el minden uniós eredetű importtermékre. Bár a vámtarifa széles termékkört érint, bizonyos stratégiai fontosságú áruk – például félvezetők, okostelefonok és laptopok – ideiglenes mentességet kaptak, az amerikai ipar és a fogyasztók védelme érdekében.

Emellett bejelentésre került egy további, 20%-os úgynevezett „reciprok vám” terve, amely az európai uniós termékekre irányult volna, azzal a céllal, hogy kiegyensúlyozza a kétoldalú kereskedelmi feltételeket. Ezen intézkedés végrehajtását azonban 90 napra elhalasztották, lehetőséget teremtve a diplomáciai egyeztetésekre és a gazdasági érdekek összehangolására.

A vámintézkedések – még ideiglenes formában is – komoly zavarokat okoznak a globális ellátási láncokban. A nyersanyagok és alkatrészek áremelkedése, valamint a szállítási bizonytalanságok több iparágat is érintenek, különösen az autógyártás, az elektronikai ipar és a gépgyártás területén, ahol a működési költségek és az előre tervezhetőség egyaránt romlott.

Milyen kihívásokkal kell szembenézni?

A kereskedelmi szabályozások gyakori és kiszámíthatatlan változása jelentős bizonytalanságot eredményez a vállalatok számára, különösen a beszerzési és ellátási láncok területén. Az emelkedő vámtarifák közvetlen hatással vannak az alapanyagok és alkatrészek költségeire, ezáltal szűkítve a magyar vállalatok eredménytermelő képességét. Mindemellett az energiahordozók, különösen az LNG árának volatilitása tovább nehezíti a gyártási és logisztikai költségek előre tervezését.

A hagyományos ellátási modellek, amelyek korábban stabil működést biztosítottak, ma már nem képesek megfelelő rugalmasságot és költségbiztonságot nyújtani.

A kereskedelmi megállapodások újratárgyalása és az ebből fakadó piaci instabilitás arra kényszeríti a cégeket, hogy átgondolják beszállítói struktúrájukat, és hosszú távú szerződéseiket új alapokra helyezzék. Ebben a komplex környezetben kulcsfontosságúvá válik, hogy a vállalatok alkalmazkodóképes, előrelátó és költséghatékony beszerzési stratégiákat alakítsanak ki.

Mi következhet a 90 napos felfüggesztés után?

A 90 napos vámfelfüggesztés nem jelent valódi megoldást a jelenlegi piaci bizonytalanságokra, csupán átmeneti enyhülést kínál a vállalatok számára. A beszerzési és gyártási folyamatok szempontjából ez az időszak lehetőséget nyújt ugyan a stratégiai tervezésre, azonban a vámpolitika jövője továbbra is kiszámíthatatlan. Amennyiben a tárgyalások nem vezetnek tartós kompromisszumhoz, a felfüggesztett vámtarifák ismét életbe lépnek.  

Ezzel párhuzamosan megjelenhetnek olyan célzott könnyítések is, amelyek egyes termékek vagy régiók számára kedvezőbb feltételeket biztosítanak, ám ezek a mentességek korlátozott körűek és gyakran rövid távúak. A vámok alternatívájaként felmerülő állami támogatások és exportösztönző programok elsősorban az USA hazai szereplőit erősítik, így az európai és más külföldi beszállítók továbbra is kiszolgáltatott helyzetben maradhatnak.

A magyar és európai vállalatok számára ez azt jelenti, hogy a beszerzési döntéseknek egyre inkább figyelembe kell venniük a kereskedelempolitikai kockázatokat. A jövőben a beszállítói portfóliók diverzifikálása, az alternatív ellátási útvonalak kiépítése, valamint a gyártási kapacitások regionális áthelyezése válhatnak kulcsfontosságú tényezőkké. Aki most proaktívan alkalmazkodik, később jelentős versenyelőnyt szerezhet egy olyan piaci környezetben, ahol a kereskedelmi feltételek változása szinte állandó tényezővé vált.

Konklúzió

A magyar vállalatok jelenleg egyre összetettebb és nehezebben tervezhető kereskedelmi környezetben működnek, amelyet a vámintézkedések kiszélesedése, a globális ellátási láncok törékenysége és az energiaárak tartós volatilitása jellemez. Ebben a környezetben a hosszú távú siker záloga egy olyan beszerzési stratégia kialakítása, amely

nemcsak a kockázatokat kezeli, hanem aktívan lehetőséget teremt a növekedés és a hatékonyság erősítésére.

Az adatalapú, átfogó beszerzési keretrendszerek – amelyek magukban foglalják az ellátási lánc részletes elemzését, alternatív beszerzési csatornák feltérképezését, szerződéses struktúrák optimalizálását, valamint a digitális és kockázatkezelési megközelítések alkalmazását – megalapozhatják a versenyképesség megőrzését. A célzott energiaköltség-menedzsment eszközök tovább erősíthetik a pénzügyi stabilitást. A megfelelő szakmai támogatással a vállalatok nem csupán reagálhatnak a változásokra, hanem aktív szereplőivé válhatnak az új piaci struktúrák kialakításának.

A szerző a KPMG beszerzési szolgáltatások szenior menedzsere.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Nyugaton van még a pénzügyi világ nagyja

Ugyan a top helyekre már bőven odaférnek ázsiai városok, de azért a legfontosabb pénzügyi központok még mindig Nyugaton vannak. Az e heti ábránkon csak az... The post Nyugaton van még a pénz

Holdblog

Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)

A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs és Zsolt mellett a színpadon Zsiday Viktor, Móricz... The post Üdvözlünk minde

Holdblog

Az ünnep, ami tragédiából született

Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig... The post Az

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!