
Mi történik a globális beszerzési láncokban?
2025 februárjában az Egyesült Államok 25%-os vámtarifát vezetett be az Európai Unióból származó acél- és alumíniumtermékekre, nemzetbiztonsági indokokra hivatkozva. Az intézkedés közvetlen következményeként a fémiparban jelentős költségnövekedés következett be, ami kihatott a gyártási folyamatokra mindkét oldalon.
Áprilisban az amerikai kormányzat további lépésként 10%-os általános vámot rendelt el minden uniós eredetű importtermékre. Bár a vámtarifa széles termékkört érint, bizonyos stratégiai fontosságú áruk – például félvezetők, okostelefonok és laptopok – ideiglenes mentességet kaptak, az amerikai ipar és a fogyasztók védelme érdekében.
Emellett bejelentésre került egy további, 20%-os úgynevezett „reciprok vám” terve, amely az európai uniós termékekre irányult volna, azzal a céllal, hogy kiegyensúlyozza a kétoldalú kereskedelmi feltételeket. Ezen intézkedés végrehajtását azonban 90 napra elhalasztották, lehetőséget teremtve a diplomáciai egyeztetésekre és a gazdasági érdekek összehangolására.
A vámintézkedések – még ideiglenes formában is – komoly zavarokat okoznak a globális ellátási láncokban. A nyersanyagok és alkatrészek áremelkedése, valamint a szállítási bizonytalanságok több iparágat is érintenek, különösen az autógyártás, az elektronikai ipar és a gépgyártás területén, ahol a működési költségek és az előre tervezhetőség egyaránt romlott.
Milyen kihívásokkal kell szembenézni?
A kereskedelmi szabályozások gyakori és kiszámíthatatlan változása jelentős bizonytalanságot eredményez a vállalatok számára, különösen a beszerzési és ellátási láncok területén. Az emelkedő vámtarifák közvetlen hatással vannak az alapanyagok és alkatrészek költségeire, ezáltal szűkítve a magyar vállalatok eredménytermelő képességét. Mindemellett az energiahordozók, különösen az LNG árának volatilitása tovább nehezíti a gyártási és logisztikai költségek előre tervezését.
A hagyományos ellátási modellek, amelyek korábban stabil működést biztosítottak, ma már nem képesek megfelelő rugalmasságot és költségbiztonságot nyújtani.
A kereskedelmi megállapodások újratárgyalása és az ebből fakadó piaci instabilitás arra kényszeríti a cégeket, hogy átgondolják beszállítói struktúrájukat, és hosszú távú szerződéseiket új alapokra helyezzék. Ebben a komplex környezetben kulcsfontosságúvá válik, hogy a vállalatok alkalmazkodóképes, előrelátó és költséghatékony beszerzési stratégiákat alakítsanak ki.
Mi következhet a 90 napos felfüggesztés után?
A 90 napos vámfelfüggesztés nem jelent valódi megoldást a jelenlegi piaci bizonytalanságokra, csupán átmeneti enyhülést kínál a vállalatok számára. A beszerzési és gyártási folyamatok szempontjából ez az időszak lehetőséget nyújt ugyan a stratégiai tervezésre, azonban a vámpolitika jövője továbbra is kiszámíthatatlan. Amennyiben a tárgyalások nem vezetnek tartós kompromisszumhoz, a felfüggesztett vámtarifák ismét életbe lépnek.
Ezzel párhuzamosan megjelenhetnek olyan célzott könnyítések is, amelyek egyes termékek vagy régiók számára kedvezőbb feltételeket biztosítanak, ám ezek a mentességek korlátozott körűek és gyakran rövid távúak. A vámok alternatívájaként felmerülő állami támogatások és exportösztönző programok elsősorban az USA hazai szereplőit erősítik, így az európai és más külföldi beszállítók továbbra is kiszolgáltatott helyzetben maradhatnak.
A magyar és európai vállalatok számára ez azt jelenti, hogy a beszerzési döntéseknek egyre inkább figyelembe kell venniük a kereskedelempolitikai kockázatokat. A jövőben a beszállítói portfóliók diverzifikálása, az alternatív ellátási útvonalak kiépítése, valamint a gyártási kapacitások regionális áthelyezése válhatnak kulcsfontosságú tényezőkké. Aki most proaktívan alkalmazkodik, később jelentős versenyelőnyt szerezhet egy olyan piaci környezetben, ahol a kereskedelmi feltételek változása szinte állandó tényezővé vált.
Konklúzió
A magyar vállalatok jelenleg egyre összetettebb és nehezebben tervezhető kereskedelmi környezetben működnek, amelyet a vámintézkedések kiszélesedése, a globális ellátási láncok törékenysége és az energiaárak tartós volatilitása jellemez. Ebben a környezetben a hosszú távú siker záloga egy olyan beszerzési stratégia kialakítása, amely
nemcsak a kockázatokat kezeli, hanem aktívan lehetőséget teremt a növekedés és a hatékonyság erősítésére.
Az adatalapú, átfogó beszerzési keretrendszerek – amelyek magukban foglalják az ellátási lánc részletes elemzését, alternatív beszerzési csatornák feltérképezését, szerződéses struktúrák optimalizálását, valamint a digitális és kockázatkezelési megközelítések alkalmazását – megalapozhatják a versenyképesség megőrzését. A célzott energiaköltség-menedzsment eszközök tovább erősíthetik a pénzügyi stabilitást. A megfelelő szakmai támogatással a vállalatok nem csupán reagálhatnak a változásokra, hanem aktív szereplőivé válhatnak az új piaci struktúrák kialakításának.
A szerző a KPMG beszerzési szolgáltatások szenior menedzsere.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A Győzelem napjára készül Oroszország, tovább folyik a vita a tűzszünetről – Háborús híreink hétfőn
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Drámai eredmény szomszédunkban: magyarellenes jelölt nyerte az elnökválasztást Romániában
A liberális bukaresti polgármesterrel csap majd össze a második fordulóban.
Feltámadtak a tőzsdék, de újabb csapások érhetik a befektetéseid
Mutatjuk, milyen fontos adatközlésekre és döntésekre figyelünk a héten.
Bod Péter Ákos: Magyarország helyben jár, amikor Európa fordul
A Corvinus professzorának cikke.
Kiderült: hatalmas kockázatot fut a kormány
A jövő évi költségvetéssel. És ezt a Költségvetési Tanács mondta ki.
Euroszkeptikus jelölt vezet a román elnökválasztás első fordulójában
Az exit pollok szerint George Simion vezet.
Így érkezett meg a szupercella Magyarországra: tomboló vihart, látványos jelenségeket hozott
Egy karimás szupercellát is lencsevégre kaptak.
Nyugaton van még a pénzügyi világ nagyja
Ugyan a top helyekre már bőven odaférnek ázsiai városok, de azért a legfontosabb pénzügyi központok még mindig Nyugaton vannak. Az e heti ábránkon csak az...
The post Nyugaton van még a pénz
A legjobb és legrosszabb pénzügyi döntések szülőként
A Bankmonitor legújabb videójában a szülők pénzügyi döntései volt a téma. A pénzügyi szakértők és gyakorló szülők saját tapasztalataik, ismereteik alapján vitatták meg miért is olyan
Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)
A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs és Zsolt mellett a színpadon Zsiday Viktor, Móricz...
The post Üdvözlünk minde
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön

Bélyegritkaságok a Pénzmúzeumban (x)

- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.