
A 2025-ös év első negyedévében különösen magas árakat tapasztalhattak az európai fogyasztók. A helyzetért elsősorban a kedvezőtlen időjárás és az abból fakadó energiatermelési arányeltolódás volt felelős. Ugyanis a megszokottnál gyengébb szélviszonyok miatt a kontinens szélenergia-termelése 15 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest – derül ki a Reuters írásából.
Mivel a szélenergia általában az európai villamosenergia-mix körülbelül 13 százalékát teszi ki, a kieső mennyiséget valahonnan pótolni kellett.
Ez végül a gázerőművek felpörgetésével történt meg:
2025 január és március között a gázalapú áramtermelés összesen 332 terawattórát tett ki, ami 7 százalékos növekedést jelent 2024 első negyedévéhez képest, és a legmagasabb szint 2022 óta. A gáz részaránya az európai áramtermelésen belül ezzel 24 százalékról közel 26 százalékra nőtt.
Ki kell emelni tehát, hogy a gáz továbbra is a legnagyobb arányban használt energiahordozó az európai villamosenergia-termelésben. Ez jól mutatja, hogy a rendszer rugalmasságának biztosítása, a megújulók ingadozó teljesítményének kiegyensúlyozása érdekében a gázalapú termelés továbbra is központi szerepet játszik az energiamixben. A második helyen a nukleáris energia (20%), míg a nap- és szélenergia együttesen az uniós áramtermelés 18%-át adja.
Ez a megnövekedett kereslet természetesen az árakra is hatott - kétszeresen is. Míg az első negyedéves megnövekedett kereslet miatt és egyéb hatásoknak köszönhetően az európai gáz ára február közepéig még meredeken emelkedett, az azt követően kiéleződő geopolitikai és kereskedelmi feszültségek hatására már csaknem felére esett vissza az árjegyzés:
Mivel a földgázalapú áramtermelés aránya megnövekedett, az energiaszolgáltatók "kénytelenek" voltak a megnövekedett költségeket részben továbbhárítani a fogyasztókra, ami részben meg is magyarázza az év eleji magas áramárakat.
A tél végét követően, március végétől kezdve azonban gyors változás indult be. A fűtési- és kiegyenlítési igények visszaesésével a gáz iránti kereslet is látványosan csökkent, miközben a napenergia-termelés ezzel együtt fokozatosan nőtt. Az elmúlt három év tapasztalatai alapján a téli időszakot követően, március és június között a gázerőművi termelés 25 százalékkal csökkent Európában, és 2025-ben is hasonló trendre számítanak az elemzők.

A gáz iránti kereslet (és ár) csökkenésével együtt a villamosenergia-árak is mérséklődtek. De hogyan függ össze a kettő?
Az árampiaci árvolatilitás főleg az európai unió árampiacát meghatározó marginális árképzési modell okozta torzulások miatt van. A piaci mechanizmus nem csak ellátásbiztonsági kockázatokhoz vezethet, de sokszor a megújuló energiatermelők nyújtotta alacsonyabb áramárakat sem engedi érvényesülni a piacon. Az unió is érzékeli ezt a problémát, ezért már dolgozik azon, hogy milyen eszközökkel lehetne változtatni ezen a rendszeren:
Mit mutatnak a számok? Németországban, a régió legnagyobb gazdaságában, áprilisban az átlagos (csúcsokat vizsgálva) nagykereskedelmi áramár 72 euró/MWh körül alakult – ez éppen a fele a februári 144 eurós szintnek. Hasonló mértékű csökkenést mértek Hollandiában és Lengyelországban is, Spanyolországban pedig több mint 80 százalékkal estek vissza az árak a téli csúcshoz képest. Olaszországban – ahol rendszerint a legmagasabb az áram ára Európában – most mintegy egyharmaddal alacsonyabbak.
Merre tovább? – Kitekintés a következő hónapokra
A következő időszakban várhatóan további árcsökkenésre lehet számítani, hiszen a következő hónapokban elkezd csúcsra fut a napenergia-termelés, és ez időszakosan túlkínálatot is okozhat - egyre több negatív áramáras időszakot előidézve:
Érdemes a téma kapcsán megemlíteni, hogy a téli fűtési szezon végével megkezdődnek a gáztárolói készletek feltöltése, amely az elmúlt két év átlaga alatt alakul és jelenleg 37,5%-on áll. Ez időben elhúzódó, de stabil keresletet jelent majd a nyári hónapokban is, ami megállíthatja vagy legalábbis lassíthatja a földgáz árának további csökkenését.
Azt is hozzá kell tenni, hogy mivel az áramárak már most a tavalyi év átlagos szintje alá estek, a további jelentős csökkenés valószínűsége korlátozott lehet.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Euroszkeptikus jelölt vezet a román elnökválasztás első fordulójában
Az exit pollok szerint George Simion vezet.
Így érkezett meg a szupercella Magyarországra: tomboló vihart, látványos jelenségeket hozott
Egy karimás szupercellát is lencsevégre kaptak.
Trump kerek perec kimondta: eljöhet az idő, amikor "felhagy a békeközvetítéssel"
Egyelőre nem árulta el, mikor dönthet így.
Trump egy csapásra megszabadult 15 ezer alkalmazottól
Ezrek távoztak önként a minisztériumtól.
Donald Trump meglepő kijelentést tett a kínai vámokról
Egy ponton hajlandó lehet csökkenteni a vámokat.
Pusztító támadást indított Moszkva, erős üzenetet küldött a Kreml – háborús híreink vasárnap
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Nyugaton van még a pénzügyi világ nagyja
Ugyan a top helyekre már bőven odaférnek ázsiai városok, de azért a legfontosabb pénzügyi központok még mindig Nyugaton vannak. Az e heti ábránkon csak az...
The post Nyugaton van még a pénz
A legjobb és legrosszabb pénzügyi döntések szülőként
A Bankmonitor legújabb videójában a szülők pénzügyi döntései volt a téma. A pénzügyi szakértők és gyakorló szülők saját tapasztalataik, ismereteik alapján vitatták meg miért is olyan
Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)
A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs és Zsolt mellett a színpadon Zsiday Viktor, Móricz...
The post Üdvözlünk minde
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön


- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.