
Húsvéti gondolatok a polgármestertől
Pintér Bence, Győr polgármestere a közösségi oldalán tette közzé húsvéti gondolatait, amelyet változtatás nélkül közlünk.
„Tisztelt győriek!
A húsvét különlegesen fontos időszak az évben – nemcsak lelki értelemben, de a közösségeink szempontjából is. A húsvét lehetőséget ad arra, hogy megálljunk egy pillanatra, vallási-világnézeti meggyőződéstől függetlenül feltöltődjünk hittel, és a körülöttünk lévőkre tekintsünk. Lehetőséget ad arra, hogy több időt szánjunk szeretteinkre, meghallgassuk egymást, és emlékeztessük magunkat arra, a legnagyobb érték az emberekben rejlik.
Éppen 160 évvel ezelőtt, 1865 húsvétján jelent meg városunk nagyformátumú jogásza, politikusa, a Győri Királyi Jogakadémián végzett Deák Ferenc leghíresebb írása a Pesti Naplóban. A kor legnagyobb tekintélyű magyar államférfijaként a haza bölcse Húsvéti cikkében a birodalmon belüli megbékélés kívánalma és Magyarország történeti alkotmánya mögött egyesíti a nemzetet.
Írásában kijelöli a magyar politikai gondolkodás útját és világos gesztusokat tesz az osztrák-magyar kiegyezés – korabeli nevén “kiegyenlítődés” – felé. A kiegyezés felé, amely elhozza az addig soha nem látott mértékű, gyorsaságú gazdasági fejlődéssel járó, ámde komoly politikai vitákkal, ellentétekkel terhelt dualizmus korszakát.
Győr pedig egyértelmű nyertese lett a kornak: a kezdeti krízishelyzet ellenére – melyet a gazdasági tér átrendeződése okozott – sikerült új fejlődési pályára állítani; kereskedelmi központból iparvárossá vált. Ehhez a helyi vállalkozók leleménye és a deáki politika közvetett hatása, a külföldi tőke beáramlása egyaránt szükséges volt.
Győr többször is átesett már azon, hogy az itt élők addigi fő megélhetési forrása elapadt, és új gazdasági modellt kellett találnia, de a város mindig jó volt ebben. Az autóipar jelenléte hatalmas erőt jelent a városnak és az országnak, de az iparág helyzete nem ad derűre okot. Az eddigi mellébeszélés helyett most már tényleg fel kell készülnünk arra, hogy Győrt új fejlődési pályára állítsuk. Ne csak egyféle tevékenység fejlődjön, ne csak egy lábon álljunk: kutatólaborokat, szoftverfejlesztő cégeket is a városba kell hívnunk.
De ma, több mint másfél évszázaddal később, ebben a részben hasonló, nagyrészt különböző helyzetben is meríthetünk abból a történelmi példából, amelyet Deák Ferenc üzenete és a dualizmus kora jelent számunkra: az együttműködés, a hosszú távú gondolkodás és a közös jövőbe vetett hit vezethet el bennünket egy új, erősebb Győrhöz.
Győr városa pedig mindig is a színes közössége erejéből merített: a történelem során a helyi magyarság, a protestáns németek Újvárosban, cseh-morva, zsidó iparosok Szigetben, felvidéki munkások a Rába gyárban segítették egymást. Nincs ez másképp ma sem: a mindennapokban is megtapasztalhatjuk, hogy milyen sokan segítik egymást önzetlenül, legyen szó egy jószándékú szomszédról, egy figyelmes gesztusról, vagy egy összefogással megvalósult helyi kezdeményezésről. Ez a törődés, ez az egymás iránti felelősségvállalás az, ami igazán közösséggé teszi Győrt.
Legyen ez az ünnep mindannyiunk számára alkalom arra, hogy megújítsuk erőnket, békét találjunk a szívünkben, és megerősült bizalommal forduljunk egymás felé. Mert a kedves szó, az őszinte mosoly, a segítő kéz mind hozzájárulnak ahhoz, hogy közösségünkben az emberség uralkodjon.
Kívánok Önöknek és szeretteiknek áldott, békés húsvéti ünnepeket!”