6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.

Mint arról a múlt héten beszámoltunk, bár a hazai élelmiszerárak márciusban gyakorlatilag ugyanannyival voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál, mint februárban, mégis régóta nem látott mértékben, 0,9 százalékponttal lassult az éves szintű infláció, 5,6-ról 4,7 százalékra.

Ebben ugyan már volt szerepe a március 17-étől hatályos árrésstopnak, de mivel a Központi Statisztikai Hivatal 20-án szokta zárni az adott havi felmérését, azt még kormánykörökben is kénytelenek voltak elismerni, nagyobb hatása volt annak, hogy a szolgáltatások, az üzemanyagok, valamint a háztartási energia árai az előző év azonos időszakához képest csökkentek.

Mindezek után izgatottan vártuk, vajon sikerült-e elmozdulnia a hazai inflációnak az uniós sereghajtó pozícióból? Amelybe egyszer, 2023 elején már lecsúszott, de aztán valahogyan kikecmergett, ám az idei évben megint az utolsó helyen találta magát. Sőt az 5,6 százalékos februári éves inflációnknál egész Európában csak négy országban volt magasabb.

Nos, most nekünk van egy jó hírünk. Lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképe szerint az Európai Unióban már két ország is akadt, ahol magasabb lett az éves fogyasztói árindex márciusban, mint nálunk. Ez a két ország Lengyelország és Románia, amelyek egyaránt 4,9 százalékos éves rátát jelentettek.

Mivel mindketten a szűkebb pátriánkat jelentő közép- és kelet-európai volt szocialista országok táborába tartoznak, érdemes megnézni, hogyan teljesítettek a többiek. Nos,

  • Szlovákia 4,0
  • Bulgária 4,0
  • Horvátország 3,2
  • Csehország 2,7
  • Szlovénia 2,0

százalékos éves inflációval tudta le a 2025-ös év harmadik hónapját. Ami azt jelenti, hogy bőven van még mit behozni. Még ha be is jön Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter áprilisra adott 4 százalékos prognózisa, akkor sem biztos, hogy újabb uniós tagállamot utasítunk magunk mögé a régióból, hiszen nagyon könnyen lehet, hogy közben például a szlovákok és a bolgárok is javítanak.

De Magyarország az immár az összes európai országot felölelő összehasonlításban is csak apró sikert könyvelhet el. Az kedvező, hogy februárhoz képest eggyel több államban lett magasabb az éves infláció márciusban – konkrétan Fehéroroszországban –, mint kis hazánkban. De ez is csak arra volt elég, hogy az adataikat felmérésünk zárásáig publikáló 43 ország rangsorában a 36. helyet foglaljuk el. Azaz mindössze hét államot előzünk meg, a már említett Lengyelország, Románia és Fehéroroszország mellett Moldovát, Oroszországot, Ukrajnát és Törökországot. Mit mondjunk, nem éppen veretes névsor.

Ami pedig az összképet illeti, az kedvező, hogy a 43 európai országból márciusban csak 13-ban lett magasabb az éves infláció az egy hónappal korábbinál. Ennél alacsonyabb számra utoljára tavaly szeptemberben volt példa.

A legnagyobb mértékben, egyaránt 1,2 százalékponttal Koszovóban és Ukrajnában gyorsult az infláció, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára némi meglepetésre a náluk jóval stabilabb gazdasággal rendelkező Litvánia került, igaz, feleakkora, 0,6 százalékpontos növekedéssel.

Hét ország – Bulgária, Csehország, Finnország, Franciaország, Lengyelország, Liechtenstein, Svájc – márciusi éves fogyasztói árindexe a februári szinten stagnált, 23-é viszont csökkent. A legjobban, 2,3 százalékponttal Észak-Macedóniáé. Ha nem számítjuk az utánuk 0,95 százalékpontos mínusszal következő Törökországot – hiszen a hiperinflációját csak lassan mérséklő Erdoganék rátája még mindig 38 százalék feletti, márpedig magas bázisról könnyebb akár több százalékpontokat faragni –, akkor máris van egy újabb jó hírünk. Magyarország (és Észtország) -0,9 százalékpontja a második legnagyobb mértékű inflációlassulás, az még a svédek -0,8 százalékpontját is lepipálja.

Kis előrelépés
Kis előrelépés
Fotó: Depositphotos

Az európai összkép tehát biztató. Ám ne feledjük, március még a trumpi vámháború kirobbanása előtti utolsó békehónapnak tekinthető, s nem kizárt, ha nem is feltétlenül áprilisban, de az év hátralévő részében világszerte ismét erősödhet az inflációs nyomás.

Amely kezelésében azok az országok lesznek jobb pozícióban, amelyek jegybanki alapkamata viszonylag alacsonyabb, így nagyobb a mozgásterük az infláció egyik leghatásosabb ellenszerének számító monetáris szigorításra, azaz a kamatemelésre.

Fájdalom, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem tartozik e körbe, lévén, hogy az utóbbi évek gazdaságpolitikai hibái miatt viszonylag magasan, 6,5 százalékon ragadt a jegybanki alapkamat. Ennél magasabb irányadó rátát csak öt központi bank tart érvényben.

E téren egyébként nem történtek nagy elmozdulások a legutóbbi felmérésünk óta. Egy hónap alatt mindössze négy jegybank alapkamata változott. Háromé – a bolgáré, az izlandié és a svájcié – csökkent, egyé, a bosnyáké pedig nőtt.

Annak köszönhetően azonban, hogy az MNB alapkamat nem változott, az infláció viszont csökkent, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is sikerült Magyarországnak előrelépnie. Míg februárban még tizenöten előztek meg minket, addig márciusban már csak kilencen.

Más kérdés, hogy – amint azt nem győzzük minden egyes felmérésünk alkalmából sulykolni – a kormány és az MNB által figyelt visszatekintőnél a megtakarítók számára az előretekintő reálkamat, reálhozam a lényegesebb. Vagyis az a mutató, ami azt jelzi, hogy a most bankbetétbe tett, illetve befektetett pénzek után járó kamatok, hozamok felvételéig mekkora lesz az infláció.

A korábbi hónapok Privátbankár Európai Inflációs Körképei itt tekinthetők meg.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trumpnak érdemes számolnia a bohóctréfával
Buksza blog | 2025. május 4. 05:59
Donald Trump amerikai elnök 100 százalék feletti büntetővámokat vetett ki Kínára, ami a kisebb cégeket kiszorítja eddigi exportpiacukról, ám ahogy a bohóctréfából kiderül: „van másik” – mármint piac.
Makro / Külgazdaság A gyenge GDP-adatot kommentálta Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 09:31
Maradnak a célok, mondta a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Brüsszelnél kopogtat a magyar kormány a védelmi kiadások növelése miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 14:46
Tizenkét tagállam – köztük Magyarország – kérte a nemzeti mentesítési záradék aktiválását a védelmi kiadások növelésére irányuló összehangolt fellépés keretében, hogy további költségvetési mozgástér álljon rendelkezésükre a védelmi kiadások növelésére – közölte az Európai Bizottság csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Nyugdíjas? Sebaj, több mint 14 ezer forintos órabért is össze lehet szedni a briteknél
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 11:31
A brit nyugdíjasok között vannak olyanok, akik úgy érzik, hogy „van még benzin a tankban”, ezért vállalkozást indítanak sokszor azon a területen, ami korábban csak hobbijuk volt.
Makro / Külgazdaság Az amerikaiaknak mostanában esik le, mit is jelent igazából a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 18:52
Az ATV Start lapszemléjében munkatársunkat kérdezték szerdán.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter már látja, mitől ugorhat a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:39
A BMW és a CATL termelése hamarosan megkezdődik, illetve a BYD és a Mercedes gyárának építése is gőzerővel halad, és mindezek nyomán ugrásszerűen fog majd nőni a magyar bruttó hazai termék (GDP) – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ukrajna órákon belül beadja a derekát?
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:06
Akár még szerdán aláírhatják a nyersanyagokat érintő megállapodást. 
Makro / Külgazdaság Okozott némi meglepetést a német infláció
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 15:51
Az elemzők által vártnál némileg kevésbé lassult az infláció áprilisban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatokon alapuló szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Magyar kőolaj- és földgázmezők feltárásába szállnak be a törökök
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 13:13
Új gázerőmű építéséről és két hazai kőolaj- és földgázmező feltárásáról és kitermeléséről született megállapodás Magyarország és Törökország között – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen árakra lehet számítani májustól a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 10:35
A munka ünnepén változatlan üzemanyagárakkal kezdjük a hónap első napját.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG