Kína üzenete Trumpnak: Ne nyafogj!

Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború nemcsak a kivetetett vámok, de a propaganda és az üzengetés szintjén is dübörög, aminek szép példája a kínai kommunista állampárt angol nyelvű kiadványában, a China Dailyben kedden megjelent vezércikk. Ebben azt írják:
„Az Egyesült Államokat senki sem fosztja ki. A probléma az, hogy az USA évtizedek óta a lehetőségein felül él. Többet fogyaszt, mint amennyit termel. Kiszervezte a gyártását és kölcsönt vett fel annak érdekében, hogy magasabb életszínvonalon éljen, mint ami a termelékenysége alapján megilletné. Az Egyesült Államokat nem kihasználták, hanem az ország eddig ingyen utazott a globalizáció vonatán. (…) Az USA-nak abba kellene hagynia a nyafogást arról, hogy a globális kereskedelem áldozatává vált, és véget kellene vetnie szeszélyes és romboló magatartásának.”
Bár a két ország közti vámháború odáig fajult, hogy az USA-ba érkező kínai áruk többségére 145, míg a Kínába érkező amerikai árukra 125 százalékos vámtarifa van érvényben, Kína amerikai exportja márciusban 4,5 százalékos növekedést mutatott, ami hozzájárult 2025 első negyedévének 76,6 milliárd dolláros kereskedelmi többletéhez. Ez a szakértők szerint arra utal, hogy a kínai exportőrök felgyorsítják az USA-ba irányuló szállításokat, mielőtt a frissen bevezetett vámok teljes mértékben éreztetnék hatásukat.
Kína nemcsak a vámok megemelését viszonozta, hanem számos stratégiai lépéssel igazodott az új helyzethez: a kormányzati szerepek átrendezése mellett például hirtelen leváltotta a külkereskedelmi tárgyalásokért felelős tisztviselőjét, Li Cseng-kangot is. Szerdán a hongkongi posta leállította az USA-ból érkező csomagok szállítását, továbbá Kína a hírek szerint arra utasította a légitársaságokat, hogy szüneteltessék az amerikai repülőgép-alkatrészek vásárlását, például a Boeingtől.
Mindeközben Hszi Csin-ping elnök – már a vámháború előtt leszervezett – ázsiai körúton van, amit az új helyzetben arra is kihasználhat, hogy erősítse a kontinens országai közötti kereskedelmi kapcsolatokat. „Kína kész partnerségre lépni Malajziával és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének más országaival” – mondta szerdai malajziai látogatása előtt.
Donald Trump hétfőn bejelentette, hogy vizsgálják a gyógyszerekre és félvezetőkre kivethető további vámok lehetőségét – utóbbi számos amerikai céget is nehéz helyzetbe sodorna, hiszen a technológiai eszközöket működtető chipek ezekből a félvezető anyagokból készülnek, amelyekre az amerikai vállalatoknak is óriási szükségük van. Az elnök kedden azt nyilatkozta, hogy a labda Kína térfelén pattog, ugyanis nekik nagyobb szükségük van az amerikai fogyasztókra, mint az amerikaiaknak a kínai árukra – erre érkezett a fenti kínai válasz.