Amikor a matróz nehéz, döngő léptekkel lejött a lépcsőn, betaszajtotta az ajtót, rácsapott a kocsmapultra, és kért szto gram jablocsnyij szokot*, majd megfeszülő tricepsszel, merev könyökkel emelve a szájába tolta, összenéztünk, és arra az egy pillanatra beleszerettünk Odesszába. Ültünk az utcaszint alatti kikötői kocsmában, vártuk, hogy négy óra legyen, és végre vehessünk sört, amikor bejött ez a Fülig Jimmy, és azzal a begyakorolt rutinnal döntötte hátra az almalevet, ahogy korábban valószínűleg a deci vodkát nyelte be, egy slukkra. Egyszerre volt morbid és nevetséges a mozdulat. Az egész odesszai kirándulásunk ilyen morbid és nevetséges volt. Életem egyik legnagyobb kalandja.
Úgy kerültünk oda öten, mint a „Ki-tud-többet-a-Szovjetunióról?” verseny budapesti győztesei. Abban az évben az a csúfság esett meg, hogy Budapesten senki sem indult ezen a fontos megmérettesen. Az azonban mégis hogy vette volna ki magát a szovjet elvtársak szemében, ha kiderül, hogy a magyar főváros diáksága ilyen renitens, égett is az ELTE vezetőinek arca, így a Tanulmányi Osztályon keresztül megkeresték azokat, akikről úgy gondolták, a legvagányabbak, és felajánlottak hat hét tanulmányutat a Szovjetunió egyik leginkább zárt városába, Odesszába. Nem volt kérdés, hogyne mentünk volna. Az én delegálásom kicsit necces volt, mert már a gimnáziumban sem voltam KISZ-tag.
Hülyére isszuk magunkat, vázolta Sziládi a jövőt. Ehhez képest mire elindultunk, két apró probléma is beütött: az egyik a csernobili robbanás, a másik Gorbacsov alkoholtilalmi rendelete. De nem volt más lehetőségünk, vagy kirúgnak, vagy megyünk. Így aztán, szüleink aggodalma ellenére, Peregi, Wax, Sziládi, Edit és én útra keltünk a szovjet szocializmusba.
Állt a vonat a Keletiben, legalább ötven tajtrészeg barát búcsúztatott minket – a legocsmányabb kocsmadalokkal. A nagy ordítozás közepette ketten titokban kipakolták Sziládi hátizsákjából az anyai konzerveket, és egy félmázsás sínféket helyeztek az aljára, elfedve a ruhákkal. Sziládi végigkáromkodta az utat, mert kétszer kellett átszállnunk, mi meg Waxszal és Edittel azontúl, hogy ezen sírva röhögtük végig az utazás három napját, komolyan rettegtünk, hogy a határnál melyik hátizsákot pakoltatják ki a fegyveres katonák. Szerencsére azokat jobban érdekelte az én kis kazettás magnóm, amit szigorúan tilos volt a Szovjetunióba vinni, így két másolt zenés polimerem lett a privát vám. Az üzlet lebonyolításánál derült ki, hogy miközülünk senki sem beszél oroszul.
A vagont mindkét végén lehegesztették a határon, voltunk úgy hetven-nyolcvanan, az ország különböző egyetemeiről. A két WC-ből az egyikbe beköltözött egy gyezsurnaja**, akitől aranyáron lehetett teát venni, ha az ember nem gondolt bele abba, honnan van a víz. Úgyis felforrt, legyintettünk.
A sínfék hatalmas ordítás közepette Odessza egyik parkos részén talált új otthonra, Sziládi két hétig csak tőmondatokban kommunikált velünk.
A nemzetközi diákszálló első emeletén – ez volt a luxusemelet – egyből kiderült, hogy igencsak más világba érkeztünk. A padlót valami nehéz, olajos anyaggal kenték fel a bogarak miatt, mindenünk ragadt tőle, és eszméletlen büdösek lettünk napokon belül. Hetente kétszer volt meleg víz néhány óráig, de tusolni és mosni is kellett a hideg vízben, mert együtt éltünk a bogarakkal. Igazi túlélő csótányok mászkáltak rajtunk, az ember eleinte sikítozott, a kaland végére csak flegmán lesöpörtük magunkról és egymásról reggelente. A rossz ajtajú fridzsider volt a csótányok fészke, mert ott melegebb volt, mint a szobánkban.
Demokratikus, koedukált, ajtó nélküli lyukakat kellett használnunk WC néven, de néhány nap alatt megtanulható a gyors, nagyterpeszben ürítés anélkül, hogy az ember kellemetlenül járna...
Az emeleten baráti arab országok diákjai éltek, és a fejlődő világ lázadásaként csakis LGT-t és Omegát hallgattak, lemezjátszóról üvöltetve éjjel-nappal. Erre eleinte büszke voltam, de mára, ha meghallom ezeket a számokat, vakarózni kezdek, sajnálom. Edittel nekünk egy kétágyas szoba jutott, az ablakunk mellett vezetett az esőcsatorna, azon mászott fel mindenki, aki takarodó után érkezett. Viszonylag gyorsan hozzászoktunk, hogy 0 fokban nyitott ablaknál aludjunk. Az éjszakai mászkálás külön bukéja volt, hogy elvileg kijárási tilalom volt érvényben. Amikor a november 7-i ünnepség petárdái becsapódtak a pályaudvar várakozói közé, a járőröző milicisták kicselezése életveszélyes sportunkká vált.
Iskolába kellett járnunk délelőttönként. Az első alkalommal készített felmérő alapján kiderült, hogy a budapesti győztesek orosztudása nulla, konkrétan komoly vita alakult ki arról, hogy a nagy orosz P betűnek hány lába van. Amikor megtudtuk, hogy a lógást úgy tekintik, mintha a pesti előadásokról hiányoznánk, komoly és látványos vakbéltüneteket produkáltam. Egy hét után egy szovjet elvtársnő arról tájékoztatott, hogy bevisznek a helyi kórházba, és ott megműtenek. Láss csodát, azonnal meggyógyultam…
Ennek ellenére egyszerűen nem fért bele az időnkbe, hogy a padban üljünk. Felvettük a helyi ritmust, aminek legjellemzőbb eleme az volt, hogy csapatunk egyik fele beállt egy nagy cucctáskával kedden és csütörtökön a sorba alkoholért. Szép, hosszú, kilométeres sorok kígyóztak ezen a két napon a városban, azon a néhány kijelölt helyen, ahol – esetleg – hozzá lehetett jutni. A csapat másik fele pedig beszerzőkörútra indult, az egyik boltban joghurtot vett, a másikban édes péksüteményt. Az akkori magyar viszonyokhoz képest nagyméretű boltok ajtajába kiraktak egy asztalt, azon volt a napi vásárolható élelem. Egyfajta. Néha tojás is, akkor a sorbanálló asszonyokon hisztérikus izgalom lett úrrá.
Állítom, hogy sokkal gyorsabban és jobban megtanultunk oroszul, mintha iskolába jártunk volna. Engem pl. az utolsó héten már nem akartak beengedni a szállodába, ahová csak külföldiek járhattak, olyan jól beszéltem.
Szállodába azért jártunk, mert ott volt pezsgő - üvegje egyharmad szovjet átlagfizetés - és lehetett táncolni. A fejlődő baráti országok diákjainak pedig mértéktelen pénzük volt és egy-egy műsoros kazettáért cserébe fizették a fiúk fogyasztását is.
A kazettákon Metallica, Pink Floyd, Deep Purple, Ramones, AC/DC, Alice Cooper volt, bár ők jobban örültek volna az ABBA-nak, a magnóm másfél hónapig náluk volt, fizetőeszközként. A Smoke on the Water felcsendülése később is kényszeres összeröhögést váltott ki bennünk, annyit hallottuk Ogyesszában.
A sorbanállás az életformánkká vált. Várt az ember, mire igényelhetett telefonálási időpontot a postán, majd két nap múlva órákig várhatott a kapcsolásra, ami vagy sikerült, vagy nem. Nekem hatból egyszer jött össze. Várt az ember a buszra, amelyre életerős invalidusok*** hamarabb szállhattak fel, mint bárki a sorból, legyen az kismama, vagy öregasszony. A Nagy Honvédőknek külön üléseik is voltak a buszokon, amelyekre nem ülhetett le más, csak ők. Várt az ember órákig, ha bontott csirke érkezett, amit laposra hengerelve árultak, mint egy lángost és legyek és macskák közül egy zsírpapírban nyújtott át az eladó. Megszámoltuk a felismerhetetlen hús lábait, ha kettő volt, kellett. Marozsennojén, pirogon, borscson**** és édes teán éltünk, viszonylag hamar felfedezve a zugkocsmákat, ahol csak úgy lehetett sört kapni esténként, ha az ember nyelt mellé nyers halat is, brrr. A pancsolt tömény fogyasztása közben reménykedtünk, hogy megmarad a látásunk.
Wax évekkel később mesélt arról, hogy valami búcsúelőadást tartottunk oroszul a veteránoknak, ahol ő a vers első sora után meghajolt, mert elfelejtette a folytatást, nekem erről semmi emlékem nem maradt, még arról sem, hogy én szerepeltem-e, vagy sem.
Egyszerűen időtlenül éltünk, nem volt tegnap, sem holnap, a napok csak lemorzsolódtak, a szláv néplélek csehovi lépésképtelensége ötvöződve a szocialista kilátástalansággal, napi életben-maradássá minimalizálta az érzékeinket.
A képzettebb kelet-magyarországi delegáltak hoztak trapper farmereket és egyéb kurrens cikkeket, azokkal csencseltek. Hogy ez milyen sokat ért, akkor jöttem rá, amikor a közfürdőben megverekedtek az almaillatú zöld szappanomért a másfél mázsás meztelen asszonyok. Álltam a falnak dőlve, sokkolódva, undorodva a röhögőgörcsben, ahogy a nagy fehér testek közt szánkázott a vizes szappan, mintha Ferreri rendezte volna…
A nők két típusba sorolhatók voltak. Az egyik a balerinaalkatú finomarcú, a másik a bajszos nagydarab trampli, de egy dologban nem különböztek: dohányoztak és hatalmasakat köpködtek a utcán. Mi pedig rövid időn belül rutint szereztünk abban, hogy felismerjük a köpés előtti jeleket, a tervezett irányt és félre tudjunk ugrani.
Egyik sorbanállásnál megismerkedtem egy (még?) élő ellenzékivel. Középkorú tanár volt. Összehajolva, egy fagylaltozóvá alakított volt kocsmában beszélgettünk konspiratívan franciául - hogy ne értsék - arról, mi is van a szólamok mögött. Meséltem neki Londonról, Párizsról, Rómáról, a tengerpartról, a szabad világról, ő pedig a Gorbacsov-reményről, Afganisztánról, tőle hallottam először az azeri-örmény ellentétről. A falak párologtatták az évszázadok beleivódott alkoholillatát, ő rettegett, de csak mondta, mondta, mintegy segélykiáltásként, mintha én elvinném a hangját… szívta a Sopianaemat, mintha az is valahogy a szabadság kis élménye lenne… A második találkozásunkra elvittem neki az utolsó dobozomat, de nem jött el, pedig megbeszéltük.
Ogyessza zárt város volt, se ki, se be, a helyieknek is csakis nehezen megszerezhető engedellyel. Épp ezért a legnagyobb élményünk az lett, amikor busszal elvittek minket a moldáv köztársaság fővárosába, Kisinyovba. Nemcsak a nap sütött, hanem kirakatokat is láttunk. Több hét Ogyessza után, mint József Attila a cukrászda előtt a kuglófot, úgy csodáltuk a kirakott gyümölcsöket, a narancs és a citrom színe szürkévé akklimatizálódott létünkben fájó szabadságélményt adott, holott mi tudtuk, hogy rövidesen szabadulunk.
Az elmúlt évtizedekben sokszor szerepel a hírek közt Ogyessza. Nézem a tudósítások képeit, keresem az ismerős helyeket, és nem találom. Egy nagy, szomorú, szürke város egy-egy életképe él az emlékeimben, jellegzetességek nélkül. Csak arra a csalódásra emlékszem, amit akkor éreztem, amikor Eisenstein híres lépcsőjén először felmentem... Kifejezetten ronda volt. Csak éltünk, túléltünk. A túléléshez ittunk. Alkalmazkodtunk és beilleszkedtünk. Nem voltam helyi múzeumban, az operában és azóta sem tudom, van-e ott egyáltalán mit megnézni.
Amikor elvittek minket a Fekete-tengerre kirándulni, éjszaka eszelős tengeri vihar tombolt, de a hajónak ki kellett futnia, mert „benne volt a tervben”. Döntötte jobbra-balra a nagy tengerjárót a szél, kapaszkodtunk az emeletes ágyak rácsaiba, és röhögtünk a saját halálfélelmünkön. Talán ez az utazás volt a legjellemzőbb. Sötét, rémisztő világ, és e világ közepén hetven kiszolgáltatott magyar diák – köztük én, a rockerlány – dülöngélve táncolt a hajózenekar diszkójára. A zenekart Szavremennij Razgavornak ***** hívták, és ezt sem lehetett ép ésszel, józanul kibírni. Ahogy azt se, hogy nem lehetett kiszállni...
*100 gr (egy deci) almalé, **takarítónő, ***leszerelt katona, itt a Nagy Honvédő Háború volt katonája, ****fagylalt, húsos péksütemény, céklaleves, *****Modern Talking




















Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Kultúr
Újlaki Miklós: A hűséges barát vagy a Hunyadiak rejtett ellensége?
A nemes, akinek lojalitása kérdéses volt.
április 25., 21:25
- Mindeközben
Pachmann Pétert zavarja, hogy hétvégi apukaként van jelen a gyermekei életében
tegnap, 19:50
- Kultúr
A The Last of Us-sorozat készítője nem engedi, hogy befolyásolja a botrány
Napjaink egyik legismertebb sztárírójával, Neil Druckmann-nel beszélgettünk.
tegnap, 19:40
- Kultúr
A vártnál is népszerűbb a Nobel-díjas dél-koreai író új könyve hazájában
Elsősorban nők vásárolták meg a kötetet.
április 25., 17:58
- Kultúr
Több mint negyven éve visszhangzik a bosszú sikolya
Mi történt Atlantában a polgárháború és az olimpia között?
április 25., 18:46
- Mindeközben
Kucsera Gábor és Tápai Szabina: „Igyekszünk nem hagyni, hogy a gyerekek túljárjanak az eszünkön”
tegnap, 18:45
- Címlapon
„Ez már színtiszta pánik” – őrült ütemben fegyverkeznek a skandináv országok
Az öt állam alkotta szövetség már kellő védelmet jelenthet egy esetleges orosz támadás esetén.
tegnap, 21:06
- Kultúr
Tíz év után visszatér a magyar tehetségkutató, milliókat lehet nyerni
A nevezési határidő hamarosan lejár.
április 26., 06:05
- Kultúr
Makranczi Zalán: Kicsit megcsömörlöttem a színháztól
A művész szerint fizikai és lelki értelemben is kizsigerelik a színházi dolgozókat.
április 26., 06:36
- Mindeközben
Joshi Bharat a szerelméről: Soha nem tudatosan választottam társat, így voltam Virággal is
tegnap, 17:50
- Címlapon
Kiszivárgott, mivel sikerült Zelenszkijnek meggyőznie Donald Trumpot a Vatikánban
Több fontos téma is szóba került a felek között.
tegnap, 17:36
- Kultúr
Kulka János: Egy roncs vagyok
A színész a sztrókja után térdműtéten esett át.
április 25., 15:40
- Kultúr
Véget érhet a borzalmak fürdőjének kálváriája
Megszólalt a BGYH vezérigazgatója.
április 24., 07:34
- Kultúr
Elárvult, függő lett, tizenévesen a drogok rabja, ma mégis milliók imádják
85 éves a színészlegenda, Al Pacino.
április 25., 05:56
- Kultúr
Dante egyéves, és olyat tud, ami az öregeket is ámulatba ejti
Szív és matek nélkül nem megy, nekik viszont van szívük, és a matek is megy.
április 26., 11:26
- Kultúr
Udvaros Dorottya: Irtózom a politikától, annyi sok hazugság és szenny kapcsolódik hozzá
A színész „fanyar mosollyal” figyeli a színházi világ politikai kettészakítottságát.
április 26., 08:10
- Kultúr
Megjelent a Wednesday új évadának előzetese, ekkor debütál a sorozat
A Netflix leplezte le az új kedvcsinálót.
április 24., 07:09
- Mindeközben
Schobert Norbert eddig el nem mondott titkokat fedett fel anyagi helyzetéről
tegnap, 16:50
- Mindeközben
Katy Perry hasonmásával találkozott koncertje közben, fel is hívta a színpadra a lányt
tegnap, 15:45
- Címlapon
Őrizetbe vették drog miatt egy fideszes képviselő fiát, a politikus kitart gyermeke mellett
A férfire garázda cselekmény miatt hívták ki a rendőrséget.
tegnap, 17:42
- Kultúr
Sikert sikerre halmoznak, pedig nem is azt csinálják, amit tanultak
A magyar csapat közölte, mi kell ahhoz, hogy szembenézhessünk a lángoló világgal.
április 26., 09:19
- Kultúr
Meghalt több magyar eurovíziós produkció vokalistája
Wéber Helga 39 éves volt.
április 24., 07:48
- Kultúr
Lovasi András: A rockzene az ellenkultúra zázslóshajójából a jóléti társadalom liftzenéje lett
Húszéves a Kiscsillag, jön a film, a dupla lemez és persze a szuperbuli.
április 24., 13:20
- Kultúr
Vadai Ágnes az Operaházról kérdezte a minisztert, az államtitkár az Index cikkét ajánlotta a figyelmébe
A DK képviselője az átfogó vizsgálatról érdeklődött.
április 24., 11:35
- Mindeközben
Már csak egy nap, és érkeznek a Ki Mit Tube első produkciói – mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat
tegnap, 13:52
- Mindeközben
Megérkezett a Szemfényvesztők 3. első előzetese, amelyben elcsíphetjük a budapesti forgatási helyszíneket is
tegnap, 12:41
- Címlapon
Legyen résen, ha ilyen valutája van: hamarosan kivonják az 50 eurós bankjegyek egy részét
Az Európai Központi Bank már korábban ismertette, hogy mik a konkrét szabályok.
tegnap, 19:05
- Címlapon
Háború törhet ki két atomhatalom között, 36 órán belül várják az első csapást
Tovább fokozódhat a konfliktus.
tegnap, 20:04
- Mindeközben
Babát vár Lola, kiderült a kicsi neme is: „Hatalmas ajándék, hogy nagyon gyorsan sikerült”
tegnap, 10:16
- Mindeközben
Máig szoros kapcsolatot ápol egymással a Barátok közt anya-lánya párosa: „Rengeteg jó és rossz élmény köt össze minket”
tegnap, 09:09
- Kultúr
Várandós volt a napokban meghalt egykori gyerekszínész
Sophie Nyweide hallotti bizonyítványa ezt állítja.
április 24., 08:31
- Kultúr
Mint egy erotikus lázálom, olyan ez az új westernhorror
A Bűnösök igazi mestermű, mégis alig pár helyen játsszák a magyar mozik.
április 24., 19:35
- Kultúr
Nem prédikátor, nem politikus, mégis millióknak ad hitet
Ne nézz vissza haraggal, vásárolj!
április 24., 11:00
Rovataink a Facebookon