Trump felforgathatja az európai borpiacot

Az európai prémium borpiac jelentős átalakulás előtt áll, mivel az Egyesült Államok vámintézkedései komoly csapást mérhetnek a szektorra. Andrejszki Richárd, a Chef Market tulajdonosa szerint Donald Trump gazdasági és külkereskedelmi stratégiája különösen érzékenyen érintheti a champagne és más prémium borok piacát.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

„Trump az európai prémium borok piacát is fel fogja forgatni, erre számítok” – mondta Andrejszki. „Vannak olyan kisebb champagne-házak, amelyek a tavalyihoz képest már most alacsonyabb áron kínálják palackjaikat. Ennek oka egyelőre még nem az új amerikai vámpolitika, de a trendet mindenképpen erősíteni fogja az új amerikai elnök stílusa és célja.”

A vámpolitika az európai prémium borok piacát is átalakítja
A vámpolitika az európai prémium borok piacát is átalakítja
Fotó: Depositphotos


Az amerikai piac meghatározó szereplője az európai borászatoknak. Az Egyesült Államok jelentős mennyiségben vásárol prémium kategóriás borokat és pezsgőket, a fogyasztók pedig hajlandóak 40-50 dollárt is kiadni egy palack champagne-ért. Ha azonban az amerikai adminisztráció valóban bevezeti a bejelentett 20 százalékos extra vámot az európai borokra és pezsgőkre, az drasztikus visszaesést idézhet elő az exportban.

„Trump célja leegyszerűsítve az, hogy Európa vásároljon ugyanannyit az Egyesült Államoktól, mint amennyit az Egyesült Államok vásárol Európától” – folytatta Andrejszki. „Az amerikaiak jelentős fogyasztói az Európában előállított élelmiszernek és alkoholnak. Szeretik a jót, és az ott élő 340 millió ember a világ egyik legerősebb vásárlóerejével bír. Számukra nem egy nagy tétel kiadni 40-50 dollárt egy üveg champagne-ért, ők nem a 3 dolláros prosecco-t vagy az árban az európai champagne árral vetekedő amerikai champagne utánzatokat akarják inni. Amerika Európa borászati termékeinek az egyik legnagyobb vásárlója, sőt, megkockáztatom, hogy a legnagyobb vásárlója. Most erős volt a dollár, az európai borászatok nyugodtan emelhették az euróban megadott árakat, mert az amerikaiak úgy érezték, hogy nem vásárolnak drágábban. Miközben egy amerikai vásárló ugyanannyit fizetett dollárban, az európai termelő még több eurót kapott érte. Ha az amerikai borfogyasztókat elzárják az európai termékektől, hiába reménykednek benne a termelők, hogy Kína és India piaca pótolhatná Amerikát, ez nem tud megtörténni, mert az ott élő embereknek más az alkohollebontási képességük, emiatt egyszerűen nem tudnak olyan mennyiséget vásárolni, mint az amerikaiak. A kérdés az, hogy az európai borászatok túl tudják-e élni ezt a változást.”

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo