Súlyos veszteségek a méhészetben – a klímaváltozás hatása már nem csak elmélet

2025. április 12. 10:50 2025. ápr. 12. 10:50

Az idei tél különösen rosszul érintette a méhcsaládokat: sok elpusztult vagy annyira legyengült, hogy nem lesznek termelésre alkalmasak a szezonban. A klímaváltozás most először éreztette igazán a hatását a méhállományban, ami komoly csapást jelent nemcsak a méhészeknek, hanem a kapcsolódó mezőgazdasági ágazatoknak is. A probléma országos szintű, de Baranya megyét különösen súlyosan érinti.

May Gábor, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) baranyai szaktanácsadója elmondta: az eddigi adatok szerint a méhcsaládok mintegy 30%-a elpusztult, további 25% pedig olyan mértékben legyengült, hogy az idei évben nem lesz termelőképes. Hasonlóan súlyos helyzet alakult ki Európa-szerte is.

A tömeges pusztulás több tényezőre vezethető vissza, amelyeket az OMME is vizsgál. Az egyik állandó veszélyforrás a varroa atka, amely idén is 10-15%-os pusztulást okozott. Emellett a 2023/24-es tél szokatlanul enyhe volt, így a gyümölcsfák és más virágos növények már 3-4 héttel korábban virágoztak. A korai virágzást azonban aszály és hőség követte nyáron és ősz elején, ami miatt a méhek kevesebb virágport tudtak gyűjteni, így zsírtestkészletük is kisebb lett. Ez gyengébb ellenállóképességhez vezetett, különösen a vírusokkal és betegségekkel szemben.

További gondot jelentett, hogy az alacsony mézfelvásárlási árak miatt sok méhész nem tudta megfelelően felkészíteni családjait a télre. Az idei február pedig kifejezetten hideg időt hozott – sorolta a nehézségeket May Gábor.

Baranyában a 78 ezer méhcsaládból a becslések szerint csak a fele lesz képes termelni idén. Országos szinten a veszteség 55%-os, de vannak országok, ahol ennél is rosszabb a helyzet: Horvátországban 60-65%, a Vajdaság egyes részein pedig akár 70%-os méhpusztulásról számoltak be.

A közelmúltban tapasztalt éjszakai fagyok tovább súlyosbíthatják a helyzetet. Baranyában, különösen a Zselic és a Mecsek völgyeiben az akácfák károsodása már most is látható, de a valódi mérték csak akkor derül ki, ha a friss hajtások megbarnulnak.

Ahogy korábban is írtuk, a méhészek helyzete évről évre nehezebbé válik. A nyomott áron piacra kerülő hamis méz, az egyre szélsőségesebb időjárás, a méheket pusztító betegségek és a szűkülő értékesítési lehetőségek mind hozzájárulnak az ágazat válságához. Már 2022-ben is drámai volt a helyzet: az ország keleti részében az aszály megfelezte a méztermést. Csongrád-Csanád vármegyében már évek óta alternatív méhészeti módszereket mutatnak be az érdeklődőknek – talán ez lehet az egyik lehetséges kiút.

Forrás: 24.hu