Miért csinálják?! Egyre több kertész esküszik arra, hogy el kell ásnod a kertben egy fakanalat

2025. április 12.
De miért ásnak el a kertészkedők egy fakanalat a zöldséges kertjükben? Utánajártunk, valóban van-e értelme ennek a módszernek, és milyen hatással lehet a kertünkre.
Fakanál kert talaj minősége
  • Miért ásnak el fakanalat a zöldséges ágyásokban a kertészkedők?
  • Aki használja ezt a módszert, esküszik rá, hogy alapjaiban változtatta meg a kertjüket és a termést a fakanál elásása.
  • Tényleg hatással lehet a kert földjére, ha elásunk egy fakanalat?

Egészen érdekes teória az alapja annak a legújabb kertészkedési trendnek, hogy a zöldséges ágyásokban fakanalat ásnak el. De mi értelme van egy ilyen hétköznapi konyhai eszközt a kertünk földjébe temetni? Mi a magyarázata a kerti módszernek?

Terjed a legújabb kertészkedési módszer

Úgy tűnik, 2025 még tudott újdonságot hozni a kertészkedésben. A legújabb trend ugyanis az, hogy a zöldségesben fakanalat ásnak el a hobbikertészek. Mi értelme van egy ilyen hétköznapi tárgyat a földbe temetni? Tényleg javíthat a talaj minőségén, növelheti a termést, ha egy fakanalat ásunk el a kertben? 

Természetes eszköz a talaj minőségének ellenőrzésére

A fakanál módszerrel ellenőrizhetjük a kertünkben a talaj minőségét

A fakanál módszerrel ellenőrizhetjük a kertünkben a talaj minőségét

A kertészek nem azért ássák el a fakanalat a kertben, mert ez bármilyen hatással van a talajra vagy a növényekre. Viszont értékes információkhoz juthatunk belőle azzal kapcsolatban, milyen a mi kertünkben a talaj minősége. 

Ehhez nem kell mást tennünk, csak elásnunk a fakanalat, majd néhány hétig hagyjuk a földben. Ha ezután kivesszük a talajból, a fakanálon látható változások mutatják, mennyire aktív biológiai szempontból a kertünk földje. Ha gazdag biomassza dolgozik a kertünkben (baktériumok, gombák és más organizmusok), a fakanál gyorsabban bomlásnak indul. 

Miért fontos ismernünk a kertünk talaját?

Ahhoz, hogy fenntartható és gazdagon termő legyen a kertünk, szükség van az egészséges talajra. Ez az egyszerű fakanalas teszt gyorsan és olcsón mutatja meg, vajon élő földbe ültetjük-e a palántáinkat, vetjük a magokat, vagy vékony és kimerült a talaj a kertünkben. 

Ha a fakanál érintetlennek tűnik, mikor kiássuk a földből, azt mutatja, hogy nincsenek élő mikroorganizmusok kellő mennyiségben a kertünkben, ez a növényeink számára is előnytelen. Ezzel szemben a bomlásnak indult fakanál biológiailag aktív talajra utal.

Hogyan teszteljük a földet a kertünkben fakanállal?

Nagyon egyszerű az egész fakanalas módszer, mutatjuk lépésről lépésre:

  1. Válasszunk egy kezeletlen fából készült fakanalat.
  2. Ássuk el a kertünknek azon a részén, ahol kíváncsiak vagyunk a talaj minőségére, nagyjából 10-15 centiméter mélyen.
  3. Hagyjuk a talajban a fakanalat 2-3 hónapig, majd ha kiástuk, nézzük meg, milyen változások látszanak rajta.

Ha pontosabb képet akarunk a kertünk állapotáról, érdemes több helyen is elásnunk fakanalat a kertünkben, és ezeket össze is hasonlíthatjuk a végén.

Milyen módszerekkel tehetjük még szebbé a kertünket?

Forrás: Marie Claire Belgium/Claire de Wilde, fotó: Unsplash/Drazen Nesic


Életmód
Ne maradj le!