Akár 20 év börtönbüntetést is kaphatnak a Tesla járműveket és töltőállomásokat megrongáló elkövetők, amennyiben a bírák elfogadják Pam Bondi legfőbb ügyész érvelését és terrorcselekménynek minősítik a gyújtogatást. A főügyész további „széleskörű letartóztatásokat” ígér a Tesla-terroristaként emlegetett gyújtogatók körében. Bondi két újabb személyről számolt be, akiket elfogtak, és akik kedvezmény vagy alku nélkül a maximális büntetésre számíthatnak. Az intézkedéseket a kabinet már korábban jóváhagyta.

A legfőbb ügyész belföldi terrorizmusnak minősítette a Tesla bemutatótermei ellen irányuló támadásokat. 

Pam Bondi megígérte, hogy „a vádhatóság súlyos következményekkel sújtja a támadások résztvevőit, beleértve azokat is, akik a színfalak mögött tevékenykednek, hogy koordinálják és finanszírozzák ezeket a bűncselekményeket”. Ezzel arra utalt, hogy a hatóság gyanúja szerint nem csak egyedi és elszigetelt esetekről van szó, hanem szervezett támadásokról, melyeket jórészt a közösségi médiában gerjesztenek – írja az Euronews. 

Kibővítik a terrorizmus definícióját 

A Trump-adminisztráció március közepén jelentette be, hogy kibővíti a belföldi terrorizmus definícióját, mivel célja az olyan támadási hullámok visszaszorítása, amelyekben Tesla gyártmányú autókat gyújtottak fel vagy autókereskedéseket rongáltak meg, Elon Musk vezérigazgató kormányzati lépéseivel szembeni tiltakozásként. 

Amennyiben gyújtogatók ügyeiben eljáró bírók terrorcselekményként értelmezik a Tesla-támadásokat, akkor (a terrorvádaknál jellemző) 20 éves minimális büntethetőséggel kell szembenézniük az elkövetőknek. 

A lépés kritikusai szerint a terrorizmus fogalmának önkényes kiterjesztéséről van szó, amely túlmutat a kormány hatáskörén, és törvényi alapokat kívánna meg. A kormányzati indoklás szerint az eseménysorozat nem csupán rongálás és károkozás, hanem a lakosság és a közvélemény megfélemlítése és nyugtalanság szítása is egyben, ami a terrorizmus egyik jellemző vonása.

Megtörténtek a vádemelések 

Már április elején – mikor Musk bemutatott a nyilvánosságnak több biztonsági kamerás felvételt, amelyeken jól azonosítható személyek gyújtanak fel, rongálnak meg vagy szennyeznek be autókat és állomásokat az ország különböző pontjain – kilátásba helyezték a tömeges letartóztatásokat. 

Három személy ellen már a vádemelés is megtörtént, akik Molotov-koktéllal gyújtottak fel a járműveket és elektromos töltőállomásokat.

Március 20-án pedig arról számolt be az Igazságügyminisztérium, hogy egy AR-15s gépkarabéllyal felfegyverkezett személy nyolc Molotov-koktélt dobott egy Tesla-kereskedésre Oregonban. Egy másik elkövetőt Lovelandben tartóztattak le, míg a harmadik ellen azt hozták fel, hogy a dél-karolinai Charlestonban trágár üzeneteket írt ki Trump elnök ellen a Tesla töltőállomásai körül, majd Molotov-koktélokkal felgyújtotta a töltőállomásokat.