Donald Trump egyes országok esetében 90 napra felfüggesztette az új amerikai vámok bevezetését, de Kínát alaposan megbüntette: a cikk írásakor az amerikai elnök éppen 125 százalékos tarifával sújtotta Pekinget, amit pár órával később azóta 145 százalékra emelt.

A BRICS amúgy elég vegyes társaságnak tűnik Brazília, Oroszország, Dél-Afrika, India, Kína részvételével, amelyet Egyiptom, Irán, Etiópia, az Egyesült Arab Emírségek és Indonézia csatlakozása után ma már BRICS pluszként (BRICS+) emlegetnek.

Trump elnök április 2-án kihirdetett, egy héttel később a legtöbb esetben felfüggesztett új amerikai tarifái rendkívül súlyosan érintettek bizonyos BRICS-államokat. Kína akkor még 34 (a korábbi 20-al együtt összesen 54), Indonézia 32, Dél-Afrika 30, India 26 százalékos vámokkal számolhatott, míg a BRICS partnerországokat, Thaiföldet és Malajziát 36 és 24 százalékos vámokkal sújtották.

Hszi Csin-ping kínai elnököt a BRICS-vezetők kibővített találkozóján láthatjuk a 16. BRICS-csúcstalálkozón Kazanyban, Oroszországban 2024. október 23-án. (Fotó: Grigory Sysoev/Photohost Agency/Anadolu a Getty Images-en keresztül)
Hszi Csin-ping kínai elnök a 16. BRICS-csúcstalálkozón Kazanyban, Oroszországban 2024. október 23-án. Fotó: Grigory Sysoev Getty Images

„A tarifáknak kettős hatása lehet – ezek a gazdaságok egyrészről kísérletet tehetnek kétoldalú háttérmegállapodások révén egyezségre jutni a vámok okozta bevételkiesések enyhítésére az Egyesült Államokkal, másrészről pedig fokozhatják a BRICS tagok közötti kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokat. Ez utóbbi a BRICS egyik deklarált célja, amely azonban fokozatosan áttér a helyi valuták alkalmazására” – hangsúlyozta az Economx érdeklődésére Kránitz Péter Pál.Magyar Külügyi Intézet (MKI) vezető kutatója hozzátette:

a dollármentesítés azonban újabb, az eddigieknél is sokkal súlyosabb, akár 100 százalékos amerikai vámokat vonhat magával. 


„Egyes BRICS-aspiráns államok, például Vietnám, azonban olyan súlyos, 46 százalékos vámokkal nézhetnének szembe, amelyek még jobban a kínai kétoldalú kereskedelem és a BRICS-csatlakozással kapcsolatos erőfeszítések fokozására kényszerülhetnek”. 

Közös digitális fizetés

Kránitz szerint a közös BRICS-valuta bevezetése rövid-, illetve középtávon is elképzelhetetlen, de már maga a kezdeményezés is figyelemreméltó.

A lokális pénznemek egyre nagyobb arányú alkalmazása a kétoldalú kereskedelemben, a BRICS Pay digitális fizetési eszköz és a BRICS Clear elszámolási és letéti infrastruktúra olyan forradalmi kezdeményezések, amelyek alapjaiban formálhatják át a világkereskedelem jelenlegi szerkezetét


– hangsúlyozta az MKI vezető kutatója.

Nigéria és Törökország is csatlakozna

Eddig több mint harminc állam jelezte, csatlakozna a BRICS-hez, köztük az összes partner ország: Belarusz, Malajzia, Thaiföld, Kazahsztán, Üzbegisztán, Kuba, Bolívia, Uganda és Nigéria, de Törökország, Azerbajdzsán és Algéria is tag lenne. 

BRICS - Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika zászló illusztráció
BRICS - Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika zászlói

A BRICS-tagság előnyei közül a szakértő kiemelte a tagokkal fennálló kereskedelmi kapcsolatok növekedését

  • 2017-2022 között 56 százalékkal emelkedett a tagok közötti kereskedelem,
  • az Új Fejlesztési Bank alapjaihoz való hozzáférést,
  • hallathatják a hangjukat egy olyan nemzetközi tömörülésben, amely a világ lakosságának mintegy felét, gazdaságának pedig harmadát adja.
  • A BRICS a mesterséges intelligencia, a klímavédelem és az egyészségügyi együttműködés terén betölti azt az űrt, amit az ENSZ égisze alatt felállt nemzetközi jogi és intézményi rendszer az utóbbi években képtelen volt jól működő tartalommal megtölteni. 

A szakértő szerint Magyarország Európai Uniós tagsága gyakorlatilag kizárja a belépésünket a BRICS-hez, ugyanis a BRICS-tagság egyik alapvető fontosságú feltétele az, hogy a tagok nem működnek együtt a harmadik fél által az egyes tagokra kivetett szankciókkal, amely európai uniós tagként ellehetetleníti a szoros együttműködést.

„Rendkívül káros lenne egy európai uniós ország számára a BRICS-tagság. Bizalomvesztéssel járna az euroatlanti szövetségen belül. A másik oldalról nézve pedig a BRICS-tagok sem tekintenének bizalommal egy aspiráns EU-tagra. Szóval egy európai uniós ország BRICS-tagsága számomra elképzelhetetlen” – fogalmazott kérdésünkre az MKI vezető kutatója, aki szerint éppen a BRICS rendkívül sokszínű összetétele miatt, nem is lehet szigorúan politikai együttműködési szervezetként tekinteni rá, s még kevésbé védelmi együttműködésként, annak ellenére, hogy legmagasabb szintű politikai és védelempolitikai vezetőik is rendszeresen üléseznek és egyeztetnek, s közös kiberbiztonsági és terrorellenes gyakorlatokat tartanak.

A BRICS rendkívül vegyes összetételő szervezet. Olyan csatlakozni kívánt tagok is egymás mellé kerülhetnek, mint például Törökország és Venezuela. Recep Tayyip Erdogan török ​​elnök találkozott Nicolas Maduro venezuelai elnökkel 2024. október 23-án az oroszországi Kazanyban.
A BRICS rendkívül vegyes összetételű szervezet. Olyan csatlakozni kívánt tagok is egymás mellé kerülhetnek, mint például Törökország és Venezuela. Recep Tayyip Erdogan török ​​elnök találkozott Nicolas Maduro venezuelai elnökkel 2024. október 23-án az oroszországi Kazanyban.

A BRICS alapvetően egy olyan együttműködés, amelyből minden fél megpróbálja kihozni a legtöbbet, s ez a relatíve szűk közös nevező is rendkívül jelentős súllyal bír a nemzetközi gazdaságban és kapcsolatokban, hiszen

  • a BRICS a világ népességének felét,
  • gazdaságának harmadát,
  • olajkitermelésének 43 százalékát,
  • a ritkaföldfém-termelésének több mint 70 százalékát biztosítja.
  • A gazdasági együttműködés nyújtja a legfőbb olyan pontot, ahol a tagok képesek széleskörű együttműködésre, amely megteremti a politikai színezetű együttműködés elmélyítését.

A szakértő szerint szemléletes példa a BRICS-tagok közötti ellentétekre, s ezen ellentétek áthidalására nyújtott lehetőségekre Kína és India, a két, egymással szomszédos atomhatalom és gazdasági óriás, amelyek vezetői, Hszi Csin-ping kínai elnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök épp a tavalyi kazanyi csúcstalálkozó alkalmával állapodtak meg a két ország határvitáinak békés rendezésének szükségéről.

Őrült dolgok jöhetnek idén: eltűnhet a dollár és nyoma vész a biztosítóknak

Közzétette szokásos előrejelzését a Saxo Bank, e szerint 2025-ben Trump bedönti a dollárt, kinyomtatják az első bioszívet, egy váratlan vihar bedönti az amerikai biztosítási szektort, az Nvidia pedig mindenkit leköröz a piacon.