Az európaiak kiállása meghozta gyümölcsét – értékelt Friedrich Merz, aki a koalíciós megállapodásban közvetve Donald Trumpnak is üzent, sőt a konzervatívok és a szociáldemokraták közötti hosszú távú egyezség megszületését az amerikai elnök Németországot különösen sújtó vámháborúja értesülések szerint jelentős mértékben felgyorsította. Az RTL televíziónak nyilatkozva Merz – aki előreláthatóan május második hetétől foglalhatja el ténylegesen kancellári hivatalát – úgy vélekedett, hogy Trump visszakozása gyakorlatilag Európa erejének bizonyítéka is.
„Az a véleményem, hogy az elnök a vámok felfüggesztésével az európaiak összefogására válaszolt”
– fogalmazott a kereszténydemokrata politikus.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök az elmúlt napokban többször is hangsúlyozta Európa eltökéltségét a védekezésre, idézte fel Merz, aki szerint Trump döntése alátámasztotta, hogy az összefogás segít. Merz szerint a legjobb megoldás az lenne, ha a transzatlanti kereskedelemben nullaszázalékos vámokat vezethetnénk be, ami mind az árukra, mind a szolgáltatásokra vonatkozhatna.
Az amerikai elnöki bejelentés azokra az országokra vonatkozik, amelyek korábban nem foganatosítottak megtorló intézkedéseket az Egyesült Államokkal szemben. A német kancellárjelöltnek szilárd meggyőződése volt, hogy az amerikai elnöknek előbb vagy utóbb korrigálnia kell eddigi irányvonalát. Egy ilyen kereskedelmi konfliktus „a nap végén” gyakorlatilag mindkét felet sújtja – hangoztatta Merz, hozzátéve, hogy szándékosan nem kíván háborúról beszélni. Szerinte Trump vámpolitikájának következményeit jelen pillanatban elsősorban saját országában tapasztalhatja, mert szerinte növekszik az inflációs ráta, az import összeomlik, az export pedig rendkívüli nehézségekkel küszködik.
Az szerda esti amerikai bejelentésre világszerte jelentős nyereséggel reagáltak a tőzsdék. Míg a hét elején a az amerikai védővámok bevezetése nyomán jelentős eséssel a negyven legfontosabb német vállalat tőzsdei állapotát jelző DAX-index például 10,4 százalékkal 18 489 pontra esett vissza, ezúttal fordított volt a helyzet. A szerda esti bejelentés nyomán csütörtök reggelre a DAX is meredeken emelkedett, elérve a napi csúcsot jelentő 21 000 pontot. Kora délután német tőzsdei barométer 20 762 ponton állt. Az amerikai kormányzat kemény vámpolitikáját követő tárgyalásos megoldás kilátása már önmagában „felvillanyozta” a befektetőket, elemzők ugyanakkor óvatos optimizmusra intettek. A pénzpiacok most ujjonganak, tartós javulás azonban nem garantálható. Ennek kapcsán bizonytalannak nevezték, hogy a tárgyalások 90 napon belül eredményre vezetnek-e.
Piaci elemzők a közelmúltban az amerikai elnök kiszámíthatatlan politikája miatt fokozódó bizalomvesztésre utaltak, ami ugyanakkor nem csak a tőzsdén volt érzékelhető. A Commerzbank közgazdászai szerint az amerikai vámpolitika bizonytalanságai nyomán a vállalatok nem rendelkeznek szilárd alappal a beruházások tervezésére.