Növényvédelem

Tavaszi tünetek kalászosban: diagnosztikai dilemmák

Agrofórum Online

Az őszi vetésű kalászos gabonák számára az idei vegetációs időszak nem indult zökkenőmentesen. A szinte folyamatos csapadékhiány és az időnként kialakuló késő tavaszias meleg periódusok még a legszívósabb fajtákat is megviselték.

Ehhez járult még a február végén-március elején beköszöntött szokatlanul hideg, fagyos időjárás is, amely a gabonákat már félig meddig a tavaszi növekedésre és fejlődésre való felkészülés idején érte.

Fitotoxikus levéltünetek megjelenése kora tavasszal

A kalászos gabonákat termelők már március második felétől egyre sűrűbben találkoztak olyan tünetekkel, amelyek leginkább a kissé túlzásba vitt nitrogénes fejtrágyázás fitotoxikus tüneteire emlékeztettek.

Meglehetősen gyakran alakultak ki a levelek felső harmadában, a levél csúcsa közelében elhalt foltok, de a kifehéredés, sárgulás sem volt ritka. Sokszor lehetett találkozni az elhibázott Nitrosol alkalmazáshoz nagyon hasonló, a levél végét érintő teljes elhalással is.

Kórokozókra utaló tünetek: téves felismerések veszélye

Fokozta a problémát, hogy néhány gazdálkodó ezeket a levéltüneteket valamilyen fertőző betegség tüneteinek vélte és akár még egy fungicides állományvédelmet is alkalmazott a probléma megoldására.

Több esetben is felmerült a gyanú, hogy az ilyen levéltünetekkel sújtott búza állományokban valójában a sárgarozsda (Puccinia striiformis) garázdálkodik, míg az őszi árpákban jó néhányan valamilyen Helminthosporium gomba fellépésére gyanakodtak. 

A kórokozók fellépését és kártételét azok jelenléte nélkül kissé nehéz elfogadni. A sárgarozsda tünetei pl. olyan jellegzetesek, hogy azt eléggé nehéz mással összekeverni.

Ha talál valaki sok sárga foltot a búza levelein, az igen sok okból történhetett. Az, hogy a bűnös tényleg a sárgarozsda, az csak akkor derülhet ki, ha a levélen megtaláljuk a kórokozó sárga színű uredospóráival teli pusztulákat.

Lokális levélkárosodások: mikroklíma és topográfia szerepe

Sokan gyanakodtak a Nitrosol használat mellékhatására is. Viszont az ilyen kezelésben részesített, lejtős területen elhelyezkedő táblákon a búza lombozatának károsodása csak a mélyebb fekvésű részeken következett be, míg a dombtetőn a levélzet alig, vagy nem is károsodott.

Nagyobb mennyiségben elhalt búzalevelek
Nagyobb mennyiségben elhalt búzalevelek

Mintha a kijuttatott fejtrágya csak a völgy alján lett volna hajlandó megperzselni a gabonák lombozatát. Azt hiszem, nem kell nagyon megmagyarázni, hogy itt is a fagy, valamint a völgyekben, mélyebb fekvésű részeken összegyűlt fagyos levegő  volt a fitotoxikus tünetekért felelős.

Tápelemfelvételi zavarok a hideghatás következményeként

A fagyos, hideg levegő azonban nem csak ilyen, közvetlen módon károsította a gabonákat. A levélvégek elszáradása során ugyanis joggal merülhet fel sok termelőben, hogy ez akár egy eltúlzott mértékű réz hiánytünet is lehet.

A kalászos gabonák közismerten eléggé rézigényes kultúrák. Viszont a hidegben sem a réz felvétele, sem a növényen belüli transzlokációja nem volt tökéletes.

Ráadásul ez a probléma más tápelemek, mint pl. a foszfor, cink, mangán esetében is fennállt. Ez által a március elején tapasztalt fagyhullám ilyen közvetett módon is okozott károkat a kalászosokban.

Mit lehet tenni?

A fagy direkt hatása ellen gyakorlatilag nem tudunk védekezni.  Ráadásul a kártételt kiváltó időjárási helyzet már régmúlt, így minden védekezési ötlet már rég okafogyottá vált. A gabonák ráadásul a jelenlegi intenzív növekedési időszakban meglehetősen gyorsan ki is növik ezeket a károkat.

Fagy okozta levélvégi foltosodás
Fagy okozta levélvégi foltosodás

Egy hete még sokkal csúnyább tüneteket lehetett tapasztalni, mint a mostani napokban. Ez a kártétel igen látványos volt ugyan helyenként, de érdemi kárt nem okozott.

Fókuszban a lombtrágyázás

Ahol részleges nyomelem hiány miatti levélvég leszáradás lépett fel, ott azért javasolt egy mielőbbi, a kalászos gabonák igényeire optimalizált komplex lombtrágya alkalmazása.

Ahol már vizuálisan látható tünetek is előfordultak, ott szemmel még nem érzékelhető, de a növény fejlődését már gátló relatív tápelemhiány korábban is jelen volt.   

Indokolatlan fungicides védekezés

Fontosabb kérdés ennél az, hogy mit ne tegyünk. Ne védekezzünk a területen jelen sem levő kórokozók ellen fungicidekkel. Ez csak feleslegesen terheli az esetleg amúgy is stresszes állapotban levő növényeket és indokolatlanul növeli a termelési költségeket.

Fungicideket – néhány ritka kivételtől eltekintve – csak akkor alkalmazzunk, ha az elpusztítandó kórokozó jelenlétéről és annak már a védekezést kiváltó mennyiségéről teljes bizonyossággal meggyőződtünk.

E nélkül csak feleslegesen terheljük peszticidekkel a környezetünket és tesszük biztosan veszteségessé a gazdálkodásunkat.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vetésfehérítő bogarak: komoly veszély a kalászosokra

2025. május 4. 08:10

A vetésfehérítő bogarak lárvái letarolhatják a kalászosokat – a védekezést most, a párosodó imágók ellen célszerű elkezdeni.

A gubacsokról, 7. rész – zoocecidiumok: gubacsok a gyökéren, a termésen és a rügyeken

2025. május 3. 08:10

A gyökér/gyökérnyak, a termés/mag, és a rügyek állatok által indukált gubacsainak néhány esetét ismertetjük az Olvasókkal.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

Kalászosokban erősödik a kórokozók nyomása

2025. május 2. 08:10

Lisztharmat és fuzáriózis fenyegeti a kalászosokat – az április végi időjárás kedvezett a fertőzések terjedésének.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

Lehet 250 mm éves csapadékkal kalászos gabonát termeszteni?

2024. július 2. 14:40

A 2050-ig készülő klimatikus forgatókönyvek szerint legjobb esetben is a jelenlegi termelési szint stabilitása várható.

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

2025. április 8. 16:10

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezés.

A kalászosok kora tavaszi kártevői

2025. március 31. 08:10

A tavasz kezdetén jó néhány olyan kártevő megjelenhet a gabonák állományaiban, amelyek akár durva mértékű kárt is előidézhetnek.