Az oroszok semmit sem árulnak el a küldetésről, ami nem meglepő.

Az év elején Oroszország három katonai műholdat, a Kozmosz 2581-et, 2582-t és 2583-at állított Föld körüli pályára. Ezek az eszközök nagyjából 585 kilométeres magasságban keringenek bolygónk felett, pontos rendeltetésükről azonban továbbra sincs hivatalos információ. Egyelőre csak találgatni lehet, mire szolgálnak, de annyi biztos, hogy szokatlan tevékenységeket végeznek odafent.

Jonathan McDowell asztrofizikus megfigyelései szerint márciusban úgy tűnt, hogy a műholdak más űreszközökhöz próbáltak közelebb kerülni, néhány nappal később pedig az amerikai űrhaderő egy új objektumot regisztrált a pályán, amit valószínűleg a Kozmosz 2581 bocsátott ki.

Hogy pontosan miről van szó, azt egyelőre senki sem tudja. Lehet, hogy egy orosz katonai kísérletről, egy tudományos műszer vagy valamilyen új technológiai teszteléséről van szó, és az sem kizárt, hogy szimplán csak űrtörmelék lehet, bár az általában több részre szokott szétesni.

Az oroszok semmit sem árulnak el a küldetésről, ami nem meglepő, hiszen a Kozmosz-program műholdjainak többségét titkosítás védi. Az viszont biztos, hogy más országok is  használnak hasonló műholdhármasokat például elektronikai hírszerzésre – ilyen az amerikai Naval Ocean Surveillance System (NOSS) vagy a kínai Jaokan-rendszer.

(Forrás: LiveScience, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Videón, ahogy 320 km magasságig tör fel a Naprendszer egyik legbrutálisabb vulkánkitörése

Ez lehet a Naprendszer egyik legbrutálisabb vulkánkitörése, a földi tűzhányók ehhez képest szinte csak éppenhogy pislákoló tábortüzeknek tűnnek.

A Földtől 370 fényévre láthatjuk, miként nézhetett ki a Naprendszerünk egészen fiatal korában

A kutatók szerint „ez olyan, mintha egy családi fotót látnánk a Naprendszerről, amikor még csak totyogós kisgyerek volt”.

Száz év múlva a világ vezető gazdasági hatalmai azok lesznek, akik ma a világűrbe fektetnek

Műholdgyárral száll be Magyarország a milliárd dolláros űrbizniszbe.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! – Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Fura égbolt kínál különleges látványt péntek hajnalban

További cikkeink a témában
A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! – Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei
Hirdetés