nlc.hu
Aktuális
A kihalt óriásfarkasra nagyon hasonlító kölyköket klónoztak

10 ezer éve kihalt óriásfarkast támasztottak fel – kürtölte világgá egy biotech cég

Génszerkesztés és klónozás útján sikerült „feltámasztania” a tízezer éve kihalt óriásfarkast - közölte egy amerikai biotechnológiai vállalat.

A texasi székhelyű Colossal Biosciences kutatói helyi idő szerint hétfőn jelentették be, hogy az óriás farkas (Aenocyon dirus) DNS-mintáiból kiindulva, klónozás és génszerkesztés eredményeként október elején két farkaskölyök jött világra: a Romulus és Remus névre keresztelt hímek. Khaleesi, a nőstény kölyök pedig három hónapos – írta az MTI.

Ben Lamm, a cég vezérigazgatója szerint az esemény mérföldkő. A kutatók az Észak-Amerikában élt és az utolsó jégkorszak végén kihalt óriásfarkas 13 ezer évvel ezelőtt élt példányának fogát és egy 72 ezer évesre becsült koponyát felhasználva „teremtettek” egészséges óriásfarkas-kölyköket – közölte Lamm.

Az óriás farkas „feltámasztásához vérsejteket vettek az óriásfarkas legközelebbi, ma élő rokonától, egy szürke farkastól. A sejteket genetikailag módosították, az így kapott örökítőanyagot pedig hozzáadták egy kutyából származó petesejthez, majd az így

létrejött embriókat állatokba ültették be.

A génszerkesztés során az óriás farkas fajspecifikus jellemzőire – a nagy termetre, a vastag, világos bundára és az izmos állkapocsra – fordítottak kiemelt figyelmet. A Colossal Biosciences közlése szerint az állatok

védett területen folyamatos ellenőrzés alatt élnek.

Az óriásfarkasok leginkább a Trónok harca sorozatnak köszönhetően kerültek be a köztudatba. George RR Martin, a Trónok harca könyvsorozat írója a Colossal Biosciences egyik befektetője és a cég kulturális tanácsadója. A szerző úgy nyilatkozott: sokan csak a fantázia világában létező, mitikus lényként tekintenek az óriásfarkasra, pedig ez az állat valójában egykor fontos szereplője volt az amerikai ökoszisztémának.

Bár a Colossal Biosciences szerint a három nemrég született kölyök óriás farkas, valójában szürke farkasok, amelyek genetikai módosítások miatt emlékeztetnek az elveszett fajra – teszi tisztába a dolgot a New Scientist. Ugyanez a cég a közelmúltban jelentette be gyapjas egerek és egy

majdnem teljes tasmán tigris genom létrehozását is.

A szürke farkas és az óriás farkas valóban rokonok. Egy 2021-es tanulmány szerint körülbelül 6 millió évvel ezelőtt osztoztak utoljára közös ősön. A sakálok, az afrikai vadkutyák és a dholok hasonló megjelenésük ellenére mind közelebbi rokonságban állnak a szürke farkasokkal (Canis lupus), mint az óriásfarkasokkal.

Beth Shapiro, a Colossal munkatársa szerint csapatával szekvenálták az óriás farkas teljes genomját, amit hamarosan nyilvánosságra hoznak. Shapiro a New Scientistnek elmondta, hogy a két faj DNS-ének 99,5 százalékán osztozik. A  szürke farkas genomja körülbelül 2,4 milliárd bázispár hosszú, ez még mindig több millió bázispárnyi különbségnek hagy teret.

Kép forrása: Pixabay, Colossal Biosciences

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top