Hírek
Idén is mintegy 700 kamarai falugazdász segíti ingyenesen az egységes kérelmek beadását
Idén 2025. április 7-től június 10-ig tart az egységes kérelmek beadásának időszaka. A kérelmek kétharmadát, megközelítőleg 105 ezret minden évben a NAK falugazdászai adják be. Ezzel az ingyenes szolgáltatással az elmúlt egy évtizedben több mint 1500 milliárd Ft támogatás lehívásában segítette tagjait a Kamara.
Április 7-én megkezdődött, és a pünkösdi hétvége miatt június 10-ig tart az egységes kérelmek idei benyújtási időszaka. A 2023-ban bevezetett új szabályozásnak megfelelően idén sem alkalmazzák a beadási időszak utolsó szakaszában a korábban megszokott, munkanaponként 1 százalékos támogatáscsökkentéssel járó szankciót. A 2025. június 10-ét követően beadott egységes kérelmeket érdemi vizsgálat nélkül elutasítják.

Forrás: pixabay.com
Az idei kérelembeadás során 49 támogatási jogcímre, intézkedésre lehet támogatást igényelni, illetve adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni. Az egységes kérelmet továbbra is kizárólag elektronikus úton, a Magyar Államkincstár (MÁK) online felületén lehet benyújtani. A 2023. évtől az egységes kérelem és jogcímei esetén kötelezővé vált a teljesen elektronikus kapcsolattartás: a kérelem benyújtásától az esetleges fellebbezések, kifogások benyújtásáig csak elektronikus úton lehet iratot benyújtani. A MÁK is elektronikus úton, az ügyfél vagy meghatalmazottja ügyfélkapujára küldi a döntéseket, dokumentumokat, jegyzőkönyveket.
A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terve és a vonatkozó hazai rendeletek, pályázati felhívások idén is változtak, például módosult a Feltételesség, illetve a termeléshez kötött támogatások szabályrendszere és az Agro-ökológiai Program (AÖP). Mindezek befolyásolják az egységes kérelmek beadását is.
Az egyik legfontosabb változás, hogy a NAK kezdeményezésére 2025-től megszűnik a nem termelő területek kijelölési kötelezettsége – így a parlagé is –, ez a gyakorlat az AÖP önkéntes vállalásai közé kerül át. Továbbra is érvényben marad a védett tájképi elemek megőrzésére vonatkozó előírás, illetve a költési és fiókanevelési időszakban a nem mezőgazdasági termelési célú sövények és fák kivágásának, metszésének és egyéb csonkításának tilalma.
Bővül a 2023-ban bevezetett, többlettámogatással járó AÖP, az „Őshonos haszonállatokkal történő emelt szintű legeltetés” és a „Nem termelő tájképi elemek és területek emelt szintű kijelölése”
2-2 pontos gyakorlatokkal. Az eddigieknél több kultúránál lesz kötelező a georeferált fénykép csatolása: a termesztőberendezés alatti technológiával termesztett növényeknél, illetve egyes zöldségnövényeknél, amennyiben termeléshez kötött támogatást igényelnek rá. „Őshonos állatokkal történő legeltetés” gyakorlat választása esetén a legeltetési napló vezetése kiváltható mobilGazda fotó készítésével, így csökkenthető az adminisztráció. Módosult a szilárd halmazállapotú karbamid műtrágyára vonatkozó előírás is: ureázgátló készítménnyel történő együttes alkalmazás esetén azt nem kell azonnal bedolgozni a talajba.
agrotrend.hu / Nemzeti Agrárgazdasági Kamara