Olyan felvételek terjednek online, amelyeken állítólag az a terület látható, ahol a Hegyeshalom melletti Csemeztanyán elföldeltek 3000 marhát, a ragadós száj- és körömfájás miatt.
A feltehetően pár napja készült, a Facebookon és a TikTokon terjedő videókon az állatok teteme mellett az is látszik, hogy sötét folyadék bugyog fel és folyik szét a szürkés talajból. A terület elkerítésének viszont nincs nyoma.
A Telex azt írja, hogy a helyiek attól tartanak, a sekély gödörből rókák vagy más állatok kiássák a tetemeket, és így tovább terjeszthetik a betegséget.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy vasárnap délutánra már nem volt megközelíthető a terület. Helyi forrásoktól úgy tudják, biztonsági őrök zárták le a környéket, és senkit sem engednek be oda.
Reagált az agrárminisztérium
Az agrárminisztérium vasárnap délutáni közleményében azt írták, hogy mindenkinek be kell tartania az állategészségügyi előírásokat, mert csak így fékezhető meg a ragadós száj- és körömfájás vírus. Pásztor Szabolcs főállatorvos hangsúlyozta: ebbe beletartozik az is, hogy a hatóság által elhatárolt területre illetéktelen személyek nem léphetnek be. Aki ezt megteszi, bűncselekményt követ el és elzárással büntethető.
A főállatorvos kifejtette, a levéli ragadós száj- és körömfájás kitörés felszámolása rendezetten, az előírásoknak megfelelően zajlik. A leölt állatok ártalmatlanítása a kijelölt területen még folyamatban van. Több napra lesz szükség, mire a gödör véglegesen lezárhatóvá válik.
"Az elföldelést követően ugyanis a tetemek anaerob bomláson mennek keresztül, azaz ásványi anyagokra és szerves anyagokra bomlanak. Ez a folyamat gáz- és folyadékok képződésével jár" - írta, hozzátéve, hogy a gázok a talajból feltörve távoznak, a folyadékokat a rétegek közé tett felszívó anyagok kötik meg.
Pásztor Szabolcs közlése szerint a nagy mennyiségű állati tetem egyidejű bomlásánál ezek a bomlási termékek nagy mennyiségben képződnek, emiatt a gázok a folyadékok és gázok egy részét is a felszínre hozhatják. "A gödör aljára és az állatok közé több mázsa szalma került szétterítésre, hogy megkösse az állatokból kiszivárgó csurgaléklevet. A mentesítés során az állattetemek felülete folyamatosan fertőtlenítésre került" - fogalmazott.
Hangsúlyozta, hogy a megsemmisítési terület eddig is őrzés alatt állt, amit a jogtalan behatolás miatt megerősítettek.
Címlapkép (Illusztráció): Getty Images