Nemrég írtunk arról, hogy a nyáron érkezik a Nintendo Switch 2, és a konzol kapcsán sokat pletykáló média rögtön ugrott is arra a tényezőre, hogy a japán vállalat nem igazán foglalkozott a techzsargonnal, miközben hónapokig arról szóltak a híresztelések, hogy lesz itt olyan sugárkövetés és felskálázás, hogy a tíz ujjunkat megnyaljuk majd.
Hirdetés
Később a konzol gyártója, illetve a rendszerchip fejlesztője reagált ezekre, hogy igen, ott vannak ezek a képességek, tehát lesz sugárkövetés és DLSS is, de a Nintendo még mindig távol tartja magát ettől a témától. És elvileg ezt jó okkal teszik, mert nem szeretnék, hogy PC-s szintet várjanak el a potenciális ügyfelek az amúgy egészen jól összerakott rendszer kapcsán.
Az ügyben több fejlesztőt is felkerestünk, és egyesek már rendelkeznek a mintahardverrel. Az általános vélekedés az, hogy tényleg ott vannak ezek a képességek, de nem igazán úgy, ahogy azt a pletykák beharangozták. A sugárkövetés szempontjából például a legnagyobb probléma, hogy az nem csak az úgynevezett RT magokról szól, hanem több tényező is szükséges még hozzá, és egy nagyon fontos tekintetében nem túl erős a Nintendo Switch 2, konkrétan a memória-sávszélesség szempontjából. Az egyik stúdió véleménye szerint hozzávetőleg olyan jellegű sugárkövetésre lehet majd számítani a japán konzoltól, mint amire a Valve által fejlesztett Steam Deck képes, mert a korlátozott memória-sávszélesség miatt csak elsődleges sugarakkal lehet dolgozni, és azokat sem hasznos pixelenként vizsgálni, inkább negyedelt felbontással érdemes kalkulálni az effekteket, nagyon limitált sugárhossz mellett.
Emiatt lehetett az, hogy a Nintendo ezeket a grafikai témákat kerülte, mert a sajtó a pletykákban már jó előre beharangozta, hogy lesz itt olyan sugárkövetés, amilyet még nem látott a konzolvilág, de ez közel sem ilyen egyszerű, ahogyan azt sokan elképzelhetik. És itt nem arról van szó, hogy a lapka elméletben nem lenne képes többre, hanem nincs meg hozzá a memória-sávszélesség, ami a komolyabb effekteket lehetővé tenné.
Úgy tudjuk, hogy a Switch 2 nyers ereje az Xbox One és PlayStation 4 konzolgeneráció szintjét hozza. Ugyanakkor a felskálázás nagyon sokat fog segíteni, mert a kijelzőn megjeleníthetőnél sokkal kisebb felbontásban is számolható a tartalom. És itt valóban segíthet a DLSS, de nem az a verzió, amit a PC-n ismerünk. Utóbbi témát is jó okkal kerülte a Nintendo, mert sokan a PC-s elvárásokat próbálhatják majd kivetíteni.
A Switch 2 konzol felskálázása nagymértékben eltér a PC-s DLSS-től, még akkor is, ha a koncepcionális működés hasonló. Ez azért van így, mert a PC-s DLSS-t nem arra a felbontásra optimalizálták, amivel végül a Nintendo címek dolgozni fogna a szóban forgó gépen. Emellett a Switch 2 megoldása masszívan teljesítmény fókuszú, jelentős képminőséget áldoznak be azért, hogy nagyobb legyen a felskálázás sebességelőnye. Ugyanakkor elvileg ezt is koncepcióból teszik a japánok, mert arra számítanak, hogy a játékosok a rendszert hordozni fogják, így elsődlegesen elég, ha a kis kijelzőn mutat majd nagyon jól egy cím, ott pedig nem túl kritikus a képminőségre építeni, mert annyira picike a megjelenítő, hogy a teljesítményelőnyből többet profitálhatnak majd a vásárlók.
Összességében tehát a Switch 2 tényleg jelentős előrelépés, de hatalmas csalódás érheti majd azokat, akik elhitték a sajtóban korábban megjelent pletykákat. A PC-s megoldásokat például ki sem érdemes vetíteni rá, mert egyáltalán nem azokat fogja használni, nem illik a rendkívül kevés memória-sávszélességgel rendelkező hardverhez. Helyettük saját fejlesztésű, dizájnhoz jobbal illeszkedő alternatívákat fog kapni.