Hosszabban él és egészségesebb, aki ezt az étrendet követi: ezekre figyelj, ha most térsz át a diétára

A növényi alapú étrend kialakítása során néhány alapvető szempontot figyelembe kell venni, így könnyebb lesz áttérni rá.

Vegetáriánus étrend veszélyei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vegetáriánus étrendre való áttéréskor elsősorban arra kell figyelni, hogy a diéta változatos legyen és minden tápanyagot bevigyél a szervezetedbe vele. Ez a táplálkozási irányzat veszélyes is lehet, ha nem figyelsz és elköveted a következő hibákat.

Vegetáriánus étrend veszélyei

A növényi alapú étrendre való áttérés eleinte kihívásokkal teli, különösen azok számára, akik sok húst fogyasztottak korábban. A diéta megtervezésénél figyelembe kell venni, hogy megfelelő mennyiségben egyél zöldségeket, gyümölcsöket, hüvelyeseket, teljes kiőrlésű gabonát és olajos magvakat. Ezek az élelmiszerek biztosítják a kiegyensúlyozottságot az étrendben.

A tápanyagok tekintetében figyelni kell arra, hogy teljes értékű fehérjét vigyél be, amit a hüvelyesek és a gabonák párosításával lehet elérni, valamint arra is, hogy megfelelő mennyiségű vitamin és ásványi anyag jusson a szervezetedbe. Elsősorban a B12-vitamin pótlására kell odafigyelni. Ezt a sötét zöld leveles zöldségekkel, kalciumot a tejtermékek fogyasztásával tudsz kellő mennyiségben bejuttatni a szervezetedbe. Az ómega-3 zsírsavakat olyan ételekkel tudod bevinni, mint amilyen a chiamag, vagy a diófélék.

vegetarianus-etrend-veszelyei
Fotó: Hinterhaus Productions / Getty Images Hungary

Tipikus hibák

Vannak olyan tipikus hibák az étrendre való áttéréskor, melyeket sokan elkövetnek, mert nem gondolják át, hogy mire figyeljenek. Összeszedtünk néhány ilyen gyakori problémát, melyek akár veszélyesek is lehetnek:

Túl sok szénhidrát

Amikor valaki áttér a vegetáriánus étrendre, a leggyakoribb hiba, hogy a korábban húsokkal bevitt fehérje mennyiségét szénhidrátokkal helyettesíti. Ez hosszú távon energiaingadozást és elhízást okoz.

vegetarianus-etrend-veszelyei
Fotó: Peter Dazeley / Getty Images Hungary

Túl kevés fehérje

A növényi alapú diéta nem mindig tartalmazza azokat az esszenciális aminosavakat, melyek szükségesek a szervezet egészséges működéséhez. Ahhoz, hogy minden ilyet bejuttass, figyelni kell az ételek korábban említett párosítására, melyek során teljes értékű fehérjét viszel be.

Túl sok feldolgozott élelmiszer

A vegán húspótlók és sajtok gyakran sok nátriumot, telített zsírokat és cukrot tartalmaznak, amiknek a túlzott fogyasztása káros az egészségre. Ezért fokozottan figyelni kell arra, hogy az étrendben ezek mekkora szerepet kapnak, ha lehet, kerüld a mindennapi fogyasztásukat.

Vitaminhiány

Különösen a B12-vitamin pótlása fontos a diéta során, mert sokszor nem jut a belőle elég a szervezetbe. Étrend-kiegészítők és a vitaminnal dúsított élelmiszerek alkalmasak arra, hogy kellő mennyiségben legyen e vitaminból a szervezetben. Emellett figyelni kell arra is, hogy elegendő kalciumot és ómega-3 zsírsavakat is tartalmazzon a mindennapi diéta. Ezt tejtermékek és olajos magvak fogyasztásával érheted el.

Emésztési problémák

Vannak, akiknél a túl gyors áttérés emésztési problémákat, puffadást, székrekedést okoz, mivel a megszokottnál nagyobb mennyiségben visznek be rostokat a szervezetükbe. Ezért a vegetáriánus étrendre való áttérés során érdemes a fokozatosságot betartani, hogy az emésztőrendszernek legyen ideje megbarátkozni az új diétával.

Ismered a 90-30-50 szabályt? Megvonások nélkül fogyhatsz ezzel a módszerrel a dietetikus szerint

Az alapvető tápanyagok bevitelét három számra osztva határozza meg ez az étrend, hogy naponta miből mennyit egyél.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük