Ma már előszeretettel bélyegzünk mindenkit pszicho- vagy szociapatának anélkül, hogy pontosan tudnánk, mit is jelentenek a diagnózisok. A pszichopata vonások ugyanis egy spektrumon helyezkednek el, és mindannyian szerepelünk valahol ezen a skálán.
Ahhoz azonban, hogy a pszichiátrián pszichopatának minősítsenek valakit, a spektrum magasabb végén kell elhelyezkedni. De még így is ritka állapot: az antiszociális személyiségzavar (amit a köznyelvben pszichopátiának hívunk) a népességnek egyetlen százalékát érinti.
Mikortól pszichopata valaki?
Ennek pedig megvannak a maga jelei: az illető olyan döntéseket hoz, amelyek ártanak neki és a körülötte élőknek, látszólag képtelen tanulni a múlt hibáiból, hazudik és manipulál, nem érez bűntudatot, antiszociális, impulzív és nem tartja be a szabályokat, agresszív, gyakran bűnözőként él. Eközben azonban lehet nagyon sármos és vonzó is.
A pszichopátia azonban még ennél is összettettebb.
Néhány jelet mi, átlagemberek is észrevehetünk, néhányat pedig csak a szakemberek szúrnak ki. Óva intünk tehát mindenkit attól, hogy laikusként diagnosztizálni kezdjen, inkább csak érdekességként osztjuk meg, hogy milyen kapcsolat áll fenn a pszichopátia és a fájdalomérzet között.
A pszichopaták nem értik, mi az a fájdalom?
A kutatóknak feltűnt, hogy az antiszociális személyiségzavarral diagnosztizált emberek sokkal jobban tűrik a fájdalmat, mint az átlagemberek. Agyi aktivitásuk ilyekor mérhetően alacsonyabb. Ami nekünk kínokat jelent, abból ők gyakran mit sem éreznek, így meggyőződéssel hajtogatják, hogy
a fogfúrás, a csonttörés vagy akár a szülés sem egy különösebben fájdalmas dolog.
Nekik könnyen és hamar ment, jól gyógyultak, nem értik, mi ez a hisztéria. A magas fájdalomküszöbük miatt el sem tudják képzelni, hogy mások mit élnek át mondjuk az orvosi beavatkozások vagy akár egy verekedés során. Minél több pontot ér el valaki a pszichopátia skálán, annál kevésbé érzékeny a fájdalomra.

A pszichopata emberek nem érzik a fájdalmat, ezért sokszor nem értjük a reakcióikat (Kép: Getty Images)
Talán ez a magyarázat
Ez viszont már érthetővé teszi, hogy a pszichopaták között miért akad olyan sok adrenalin- és kockázatfüggő, vagy miért nem rettennek meg a fizikai erőszaktól, az agressziótól. Ők nem ismerik fel ugyanúgy a fájdalomérzetet, mint más emberek.
Ha fenyegető helyzetbe kerülnek, gyengébb stresszreakciót adnak, azaz kevésbé pánikolnak.
Hiszen a fájdalomtól is sokkal kevésbé félnek, sőt azt össze sem kapcsolják a félelemmel vagy a büntetéssel. Egy 2019-es, tanulmányból az is kiderült, hogy még a magas pszichopata tulajdonságokkal rendelkező gyerekeknél is megfigyelhetők a félelemre adott reakciók közti különbségek.
A mások fájdalma
Egy magas fájdalomküszöbű ember nehezen hiheti el, hogy az átlagemberek milyen kínokat élnek át bizonyos helyzetekben, ezért nehéz is együttéreznie velük: számára szinte ismeretlen dolgokról panaszkodnak. Ha emellé még pszichopata is valaki, sokkal kisebb stresszt tapasztal mások sérülése, fájdalma láttán,
nem lesz izgatott, de még fiziológiai reakciókat (izzadás, szívverés felgyorsulása, magasabb agyi aktivitás) is kevésbé mutat.
Ha egy pszichopatának mutatunk igen fájdalmas sérülésekről, műtétekről vagy balesetekről képeket (vagy látja azokat akár élőben), épphogy csak meg nem vonja a vállát. Ezzel az is jár, hogy kevésbé figyel oda a sérültre, nem összpontosít arra, hogy annak fájdalmát csillapítsa, hiszen nem is érzi azt át. A fájdalom feldolgozására használt agyi hálózat és az empátia érzése egy értelemben kéz a kézben járnak.
A magas fájdalomküszöb nem tesz pszichopatává
Minden ember más, és teljesen normális, hogy eltérő a fájdalomküszöbünk is. Semmiféle tanulmány nem állítja, hogy aki kevésbé érzi a fájdalmat másoknál, az pszichopata. Egy másik szempontból nézve viszont bizonyos mértékű antiszociális személyiségzavar még jól is jöhet, főleg azoknál a szakembereknél, akiknek elképesztő szenvedést és stresszt kell elviselniük.
Például a sebészek és más egészségügyi szakemberek magas szintű pszichopata vonásokat mutathatnak, különösen a stressztűrő részben.
Azaz képesek nyugodtak maradni nagy nyomás alatt, ami lehetővé teszi, hogy gyors, racionális döntéseket hozzanak anélkül, hogy összeomlanának. De, ahogy az általánosítást eddig is fokozottan kerültük, ismét felhívnánk rá a figyelmet, hogy attól még, hogy valaki jó orvos, még nem pszichopata, és fordítva sem működik a dolog.
Kapcsolódó: A pszichopaták tulajdonságairól szakember mesélt a Nők Lapjának
Kiemelt kép: Getty Images