-
A legendás Lepencei Strandfürdőnek valahogy nem jó a karmája. A strand felújítása már hosszú évek óta húzódik, de annak idején a megnyitása is csak nehézkesen, több ütemben valósult meg.
-
Igaz, a fénykorában hatalmas népszerűségnek örvendett.
A cikk az Arcanum Újságok segítségével készült.
Visegrádon 1977 és 2007 között működött a páratlan dunai panorámája miatt sokak által kedvelt Lepencei Strandfürdő. A zárva tartó strandról általában valamilyen újabb fejlesztési terv, vagy éppen annak kapcsán szoktunk írni, hogy ezek nem nagyon haladnak. Mostanában inkább az utóbbi a gyakoribb (a legfrissebb fejleményekről itt olvashat).
Egyébként a korabeli újságcikkek szerint már a strandfürdő kezdeti évei sem voltak zökkenőmentesek. Különféle okok miatt maga a megnyitás is évekig húzódott.
Mivel a terület geológiai adottságai kedvezőnek tűntek, 1971-ben született arról döntés, hogy a Lepence-völgyben termálkutat fúrnak, kimondottan fürdőlétesítési céllal. A hévízkutat tervező Dr. Dobos Irma a Hidrológiai Tájékoztató című folyóiratban annak idején erről a következőt írta:
„A kutatófúrás létesítésének gondolata szorosan összefüggött a Dunakanyar megnövekedett idegenforgalmával. A leányfalui és szentendrei strandfürdők példája megmutatta, hogy milyen nagy vonzóerőt gyakoroltak az 1968-ban és 1972-ben létesített hévízkutak. A VIKUV kezdeményezését a Pilisi Parkerdőgazdaság, a Visegrádi Községi Tanács, a Dunakanyar Intéző Bizottság és a Központi Földtani Hivatal is magáévá tette és anyagilag is támogatta.”
Már maga a kutatófúrás kezdete is sokáig húzódott, végül 1973. május 2-án kezdtek neki a munkának. Nem jött gyorsan a siker, szeptemberben találták csak termálvizet közel 1200 méter mélyen, ahonnan 40 Celsius-fokos víz tört a felszínre.
Dr. Dobos Irma, erről így írt: „a víz kémiai jellege alapján az egyszerű hévizek csoportjába tartozik, kevés alkáliát tartalmazó, kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos víz, amelynek mikroelem- és szabad szénsavtartalma is jelentős. A kitermelhető hévíz mennyisége és minősége elsősorban strandfürdő melegvíz-ellátására alkalmas, s az ezzel kapcsolatos hasznosítási munkálatok a Lepence-völgyben máris megkezdődtek.”
A Pest Megyei Hírlapban 1973 őszén már rákövetkező évi nyitásról írtak. A Pilisi Állami Parkerdőgazdaság megbízásából Zsuffa András építész tervei alapján pedig elkészültek a jellegzetes, kaszkádos medencés fürdő tervei is (lenti képen ennek az 1975-ben publikált látványterve látható). Az azonban hamar kiderült, hogy ezt első nekifutásra nem tudják megvalósítani.
1975 tavaszán, szintén a Pest Megyei Hírlap közölte a jó hírt: 1975. augusztus 20-án lesz az erdei strandfürdő megnyitása. Ekkorra még csak a 33 méteres medence és a gyerekpancsoló átadását ígérték. Néhány hónappal később azonban már arról írtak, hogy csúszik az átadás, bár egy fotó alapján akkor már valóban zajlott a medence építése. „Közbeszólt a dunai árvíz, és így körülbelül egy hónappal eltolódnak a munkák” – írták, de végül ez nem csak egy hónappal tolódott el.
1976 nyarára már tényleg biztosra ígérték a nyitást, de csak 1977. augusztus 1-jén tudták átadni a strandfürdőt az említett két medencével. A szűkös medencekínálat és a nyár végi nyitás ellenére eleinte napi 1500 vendég kereste fel a fürdőt. A többi medence megépítését 1980-ra ígérték, de talán sejthető, hogy ebben is volt némi csúszás, végül az 1982-es szezonra vált teljessé a fürdő kínálata.
Akkoriban hatalmas népszerűségnek örvendett a strandfürdő. Kánikulai napokon 5000 vendég is megfordult a létesítményben, sokszor már inkább a zsúfoltság jelentett gondot.
A jelenlegi tulajdonos tervei szerint egyébként felújítanák a fürdőt, de a korábbi elképzelésekhez képest kisebb volumenű fejlesztésben gondolkodnak. Ezen felül luxusvillákat is kialakítanának ezen a területen.
A jó ár-érték arányú gyógyvizes fürdőiről ismert megyénkről itt olvashat.