65 éves korában elhunyt Val Kilmer, a Mindörökké Batman és a Top Gun sztárja
Nyugodjék békében!

65 évesen elment Val Kilmer, a 80-as, 90-es évek egyik legnagyobb sztárja, akit nehéz egyetlen ikonikus szerephez kötni, hisz annyit eljátszott illusztris karrierje során. Ő volt Maverick legnagyobb riválisa, Iceman a Top Gunban, eljátszotta Jim Morrisont a The Doorsban, Doc Hollidayt a Tombstone-ban, Simon Templart Az angyalban és természetesen Bruce Wayne-t a Mindörökké Batmanben. A színész évek óta küzdött a gégerákkal, amely hosszú harc után most legyűrte őt.
Val Edward Kilmer 1959. december 31-én született Los Angelesben középső gyerekként egy texasi apától és egy svéd származású anyától. Ereiben ír, német, sőt, cseroki vér is csörgedezett. Gyerekkora meglehetősen viharos volt, hisz szülei 8 éves korában elváltak, epilepsziában szenvedő bátyja pedig 15 évesen halt meg, mikor megfulladt egy jacuzziban.
Kilmer egy gimnáziumba járt Kevin Spacey-vel, ahol egy időben Mare Winninghammel (a Georgia Oscar-jelölt színésznőjével) is járt. A színészet iránt meglehetősen korán kezdett el érdeklődést mutatni, ő volt a legfiatalabb jelölt, akit felvettek a nagy presztízsű Julliard iskolába, ahol drámát tanult.
Eleinte színpadi szerepeket játszott, többek között Kevin Bacon és Sean Penn oldalán tűnt fel a The Slab Boys című darabban a Broadwayn. Hamar kinézte magának Hollywood, köztük Francis Ford Coppola is, aki szerepet kínált neki A kívülállók című drámában, ami rivalizáló bandákról szólt. Színházas kötelezettségei miatt erre a szerepre nemet mondott, hogy aztán végül 1984-ben fusson be a Top Secret című filmparódiával, amely anno ugyan nem lett nagy siker, de szürreális poénjainak köszönhetően később igazi kultuszt vívott ki magának.
Ezt a szerepet követte a Valóságos zseni című vígjáték, majd 1986-ban a Top Gun Icemanje igazi sztárt faragott a babaarcú színészből. Iceman ott gáncsolta Cruise Maverickjét, ahol tudta, végül mégis belopta magát a nézők szívébe, mikor a film záró perceiben elismerte riválisa tehetségét. Kilmer a hírtelen jött sztárság ellenére a színpadról azért nem mondott le végleg, 1988-ban például Hamlet bőrébe bújt egy Shakespeare-nek szentelt színházi fesztiválon, de a gyöngyvászon hívásának már nem mondhatott nemet.
1987-ben ő játszhatta el George Lucas nagyreményű fantasyje, a Willow főszerepét Warwick Davis mellett, amely bevételben ugyan elmaradt a várakozásoktól, de az évek során szintén sokak kedvencévé vált. Kilmer itt ismerkedett meg későbbi feleségével, Joanne Whalley-vel, akivel közösen játszottak az Ölj meg újra! című filmben is. 8 évig tartó házasságuk során Whalley két gyereket szült Kilmernek, Mercedest és Jacket, akiből később szintén színész lett.
1991-ben Kilmer a legendás énekes, Jim Morrison bőrébe bújt Oliver Stone The Doors című filmjében. A színész sokat harcolt a szerepért, többek között Morrison valamennyi dalát megtanulta fejből, és ezekből adott elő néhányat azon a felvételen, amit elküldött Stone-nak. A rendező nem volt túlságosan megelégedve a látottakkal, de a film akkori producerét lehengerelte a küldött felvétel, és meggyőzte Stone-t arról, hogy adjanak egy esélyt a színésznek. Miután elnyerte a szerepet, Kilmer egy éven át készült rá: bebiflázta az énekes költeményeit, olyan ruhákat hordott, mint ő és egykori barátaival lógott, hogy minél többet megtudjon róla. A filmben számos dalt ő maga adott elő. A The Doors végül nem lett siker és a díjszezonban sem vettek róla tudomást, de Kilmer alakítását dicsérte a kritika, aki szinte elveszett a szerepben.
1993-ban Kilmer újabb két legenda megformálására vállalkozott, habár egyiküket alig észrevehető módon, ő formálta meg ugyanis Elvis Presleyt a Tiszta románcban, de úgy, hogy a kamera egyszer sem rá fókuszál. Ez már nem mondható el a Tombstone: Halott város című akciódús westernről, melyben Wyatt Earp betegeskedő fegyvertársát, Doc Hollidayt játszotta el, és néha el is lopta a filmet a főszerepet megformáló Kurt Russelltől.
1995-öt nyugodtan tekinthetjük Kilmer karrierjének legfontosabb évében, ekkor tűnt fel ugyanis Michael Mann Szemtől szemben című krimiklasszikusában, méghozzá Robert De Niro és Al Pacino oldalán, de ekkor játszotta el Bruce Wayne-t is a Mindörökké Batman című masszív sikerben. A filmet rendező Joel Schumacher a Tombstone-ban nézte ki magának a színészt, habár akkoriban még úgy volt, hogy újra Michael Keaton ölti magára Batman gúnyáját. Keaton kreatív nézeteltérésekre hivatkozva 1994-ben úgy döntött, hogy lelép, Kilmer pedig néhány napon belül megkapta a szerepet. A színész ekkor még nem is tudta, kicsoda Schumacher és a forgatókönyvet sem olvasta, de hát Batmanre nem lehetett nemet mondani. A Mindörökké Batmant ugyan darabokra szedték a kritikusok, de Kilmer alakítását a legtöbben nem bántották, a karaktert megálmodó Bob Kane szerint egyenesen ő volt a filmvászon legjobb Batmanje.
Minél kevesebbet beszélünk a Dr. Moreau szigetéről, annál jobb (habár maga a forgatás megér egy misét), ugyanakkor Kilmer ekkor döntött úgy, hogy nem tér vissza a következő Batman-filmre, mivel úgy érezte, hogy a karakter elsikkad a gonosztevők árnyékában. Ehelyett 1997-ben egy másik jól ismert hős szerepébe bújt: ő játszotta el Simon Templart, a mestertolvajt Az angyal című akciófilmben, amely sajnos nem lett olyan nagy siker, hogy franchise-zá váljon.
Ugyanebben az évben Michael Douglas oldalán tűnt fel a Ragadozók című kalandfilmben, majd a DreamWorks Animation egyik első animációs produkciójában, az Egyiptom hercegében szolgáltatta Mózes hangját. 2000-ben szerepet vállalt az év másik nagy marsos filmjében, A vörös bolygóban, amely olyan nagy bukás lett, hogy a színész karrierjét is megtörte. A 2000-es évek első felében emiatt már csak kisebb, de legalább bevállalós filmekben láthattuk, többek között az Igazság helyett című drogfilmben, Az eltűntek című kőkemény westernben, vagy A spártaiban, David Mamet szikár krimijében.
Kisebb szerepet játszott Oliver Stone félelmetesen nagyot hasalt történelmi filmjében, a Nagy Sándor, a hódítóban, aztán 2005-ben Robert Downey Jr. oldalán láthattuk a remekbeszabott Durr, Durr és csókban, melyben egy meleg magándetektívet játszott. Ez a szerep végül nem hozta el számára a vágyott visszatérést, ami részben talán annak is köszönhető, hogy világéletében nehézfejű színésznek tartották, aki nem volt rest ütköztetni a véleményét a rendezőkkel a forgatásokon.
A szerepek továbbiakban sem ritkultak, csak összementek, vagy azok a filmek lettek kisebbek, melyekben feltűnt. Denzel Washington oldalán szerepelt a Déjá vu-ben, Stephen Dorff mellett tűnt fel Az elítélt című börtönfilmben, de ő játszotta a XIII című játékadaptáció főgonoszát is, sőt, ő szolgáltatta K.I.T.T. hangját a Knight Rider rövidéletű felújításában is. Megannyi felejthető film mellett láthattuk még a Mocskos zsaruban Nicolas Cage oldalán vagy a Hóember című thrillerben, utolsó szerepét pedig a világszenzációnak számító Top Gun: Maverickben öltötte magára, melyben ismét Tom “Iceman” Kazansky szerepébe bújt.
A színész ekkor már régóta küzdött a gégerákkal, karaktere ezért se nagyon szólalt meg a filmben. Keresztény szcientológusként Kilmer sokáig hallgatott betegségéről, mellyel 2015-ben diagnosztizálták, de egyházának tanai ellenére kezeltette azt. Idővel a rák mégis annyira elhatalmasodott rajta, hogy lélegeztetőcsőre és beszélőkészülékre is szüksége volt. 2025. április 1-jén halt meg, lánya, Mercedes Kilmer szerint tüdőgyulladás okozta a legyengűlt színész halálát.
Kilmer kiállt az indián őslakosok és a környezetvédelem mellett, Barack Obama oldalán kardoskodott az egészségügy megreformálásért, és egy időben még az is felmerült, hogy indulhatna Új-Mexikó kormányzói posztjáért. Ebben az államban élt sokáig egy ranchon, melynek nagyját végül 2011-ben adta el. Szabadidejében festegetett és fiatal tehetségeket támogató színházprogramokban vett részt.
Igen, sokan mondták azt, hogy nehéz volt vele együtt dolgozni, Mira Sorvino, akivel az 1999-es Első látásra című romantikus drámát forgatta, viszont ennek ellenkezőjéről számolt be: „Tudod mit, igazából nagyon könnyű volt vele dolgozni. Utálom, hogy mindenki arról pletykál, hogy az emberek nehéz esetek, mert ez óriási károkat okozhat a karrierjüknek. Csak pozitív tapasztalataim vannak vele. Úriemberhez méltóan viselkedett, igazi profi volt és egy fantasztikus színész.”
Ez utóbbival nem lehet vitatkozni. Nyugodjon békében Val Kilmer!