HIRDETÉS
Tech

Új hívóazonosítót vetettek be a csalók, erre figyeljen

DedMityay / Getty Images
DedMityay / Getty Images

Az elmúlt hetekben rengetegen tapasztalhatták Magyarországon is, hogy ismeretlen, külföldi telefonszámokról hívják őket. Ha valaki felvette, bizonyára azt tapasztalhatta, hogy gyorsan megszakad – ez az úgynevezett Wangiri csalás egyik jellemzője, amely arra apellál, hogy a gyanútlan felhasználó visszahívja a számot.

Ezt azonban nem tanácsos megtenni, ugyanis komoly anyagi vonzata lehet az átverésnek, lévén sokszor emelt díjas vonalakra irányítják át a hívást.

Az Origo szerint míg korábban ázsiai, afrikai hívószámokkal próbálkoztak a magyar felhasználóknál, mostanában a +44-es angol hívószám a leggyakoribb, de a +353-as ír hívószámra is volt példa a szerkesztőségünkben az elmúlt hetekben. Fontos azonban megjegyezni, hogy a csalók bármilyen előhívót használhatnak, és időről időre változtatják a módszereiket, így érdemes kétkedve fogadni a külföldi hívásokat.

Mit lehet tenni ez ellen?

Szerencsére a modern okoseszközök sokszor már a hívás beérkezésekor jelzik, hogy spamhívással, vagyis csalással van dolgunk – ilyen esetekben érdemes figyelmen kívül hagyni a hívást, és visszahívni sem szabad a számot. Emellett van még néhány praktika, amit bevethetünk:

  • ha a Google vagy az Apple rendszere nem jelez, használjunk olyan hívásszűrő alkalmazást, amely figyelmeztethet a gyanús számokra,
  • ha feltárcsáz minket egy ilyen szám, és a rendszer még nem jelzi spamként, jelentsük mi a számot,
  • keressük ki az ismeretlen számot az interneten – sok csalószámot ugyanis már jelentettek korábban,
  • ha mégis visszahívott egy számot és gyanús díjak jelennek meg a számláján, vegye fel a kapcsolatot a szolgáltatójával.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik