2025. március 06., csütörtök, 06:00
Címkék: automatizálás hűtés hűtéstechnika hűtőberendezés hűtőház PLC siemens Siemens Zrt. Simatic
Az élelmiszer-, vegyipar, illetve a gyógyszeripar fontos gépészeti részegysége a hűtőgépház, ahol a technológiához szükséges hideg energiát előállítják. Modernizálásuk sokszor nem várt kihívásokba ütközik, és gyakran egy tapasztalt technológiai partneren áll vagy bukik a munka. Kiss Artúrt, a GAL Mérnöki Iroda Kft. vezetőjét két ilyen jeges projektről kérdeztük.
Kiss Artúr: 2003 óta az ipari automatizálás számít az 1996 óta létező GAL Mérnöki Iroda Kft. fő csapásirányának. A rendszerintegrátornak számító, hatfős cégünk számos referenciával rendelkezik az élelmiszer- és gyógyszeripar, a műanyag- és gumiipar vagy éppen a nehézipar legnagyobb szereplői közül. A mindennapi munka oroszlánrészét azonban az élelmiszeripar köti le. A vállalkozás jellemzően az elfogadott villamos tervek alapján a vezérlőszekrényeket is legyártja, valamint a vezérlőprogramokat és a HMI-alkalmazásokat is elkészíti, majd elvégzi az üzembe helyezést és a dokumentálást – gépautomatizáláskor például a CE-jelöléshez.
A 90-es években olcsónak számított a mérnöki munka, az eszközök ellenben drágának bizonyultak, tehát szinte minden megvalósult projekt spórolósra sikeredett. Az idők folyamán ez teljesen megfordult; ma már minden hardver megfizethető, az idő vált viszont rendkívül értékessé, és a mérnöki munka immár jelentős súllyal szerepel minden projektben. Előtérbe került az energiatakarékosság is, ami ma már az automatizálási projektek egyik fő mozgatórugója – az élőmunkaigény kiváltása mellett.
Az automatizálás világa is diverzifikálódott; 20-30 évvel ezelőtt egy jó képességű mérnök még a teljes projektet átláthatta az alkotóelemek szintjéig, ma azonban ez szinte lehetetlen. Az automatizálás visszafordíthatatlanul csapatmunkává vált, ezért van szükség szakértő és tapasztalt munkatársakra, nemkülönben technológiai partnerekre.
Az alkalmazott eszközök vonatkozásában elsődleges szempont a megbízhatóság. Vezérlőeszközök tekintetében a Siemens, kapcsolókészülékek, védelmi eszközök tekintetében pedig szintén a Siemens eszközöket alkalmazzuk a leggyakrabban. Természetesen a gyártók kiválasztásában is alkalmazkodunk a felmerülő igényekhez.
A Siemens eszközöket jellemzően mi javasoljuk és tervezzük be, amit az ügyfél felülbírálhat, de a Siemens esetében erre még nem volt példa. Ha az eredmény a fontos – és ma már a legtöbbször ez a helyzet –, akkor gyakorlatilag szabad kezet kapunk és a legkorszerűbb eszközöket építjük be. A Siemens esetében a termékválaszték kivételesen széles, de sokszor még fontosabbnak bizonyul a műszaki háttértámogatás, ami nélkül ma már egy komplex projektet bevállalni elég felelőtlenül hangzik. Ha nem jön semmilyen kényszerítő körülmény, akkor mi nem is váltunk a Siemensről semmi másra.
Az ICE Solution Kft. győri hűtőgépházának hűtőtermei és kompresszorai egyaránt vezérelhetők a gépházvezérlő számítógépről, valamint a saját KTP 700 Basic érintőképernyős operátorpaneljükről
Sok iparágra jellemző a régi berendezések használata, pusztán azért, mert még működnek és a gépkezelők is jól ismerik azok működését, esetleges visszatérő problémáit. Valójában a legtöbb üzemben korábbi generációs berendezéseken alapul a termelés. Ezeket az eszközöket tartósra tervezték, így nem ritka, hogy a cégek harmincéves rendszereket használnak, annak ellenére, hogy azokhoz már sem pótalkatrész, sem frissítés nem érhető el. Egyre több érv szól azonban a matuzsálemek lecserélése mellett, elég csak a növekvő energiaköltségekre és munkabérekre, vagy a munkaerő hiányára gondolni.
Amit 2020-ban kezdtünk el felújítani. A kiindulópont egy 50 éves hűtőgépház volt, nem létező dokumentációkkal és néhány, a tudását és a tapasztalatát féltve őrző idősebb szakival. A hűtőgépház központi vezérlését ma már egy Siemens S7 1513-1 PN típusú PLC végzi. Erre a gépházvezérlő PLC-re csatlakozik PROFINET-en keresztül a 8 darab kompresszorvezérlő PLC, az „új hűtőházat” vezérlő PLC, a 15 db hűtőtermet egyenként vezérlő PLC-k és a kihelyezett IO-k. A 15 ezer rakathelyű hűtőházban sertés-, baromfi-, tej-, zöldség- és gyümölcsfeldolgozók termékeit tárolják, kétfokozatú hűtés mellett.
A teljes hűtőgépház-vezérlő rendszer kezelése egy ipari Ethernet-hálózaton kapcsolódó Siemens SIMATIC ipari PC számítógép segítségével lehetséges, amelyen WinCC Professional SCADA megjelenítőrendszer fut. A kompresszorok és a hűtőház hűtőtermei egyaránt vezérelhetők a gépházvezérlő számítógépről, valamint a saját KTP 700 Basic érintőképernyős operátorpaneljükről. A kompresszorvezérléseket és a hűtőház teremvezérléseit úgy terveztük meg, hogy szükség esetén egymástól és a központi PLC-től függetlenül is tudjanak dolgozni. A gépházvezérlő számítógépen és a kihelyezett operátorpaneleken keresztül lehet a rendszer paramétereit módosítani, üzemmódjait beállítani, illetve innen történik a technológiai folyamatok megjelenítése, a hibák kijelzése és nyugtázása is.
A megjelenítőrendszer távolról is elérhető a WinCC WebUX segítségével. Így a kezelőknek szükség esetén a világ minden tájáról lehetőségük van a riasztási üzenetek nyugtázására, a gyártási adatok nyomon követésére vagy a legfontosabb termelési adatok gyors áttekintésére – akár beavatkozási opciókkal.
A hűtőterem vezérlőszekrénye
Az egyik, 2022-ben indult projektünk célja a Xellia Gyógyszervegyészeti Kft. hűtőgépháza központi vezérlőrendszerének felújítása volt. A budapesti telephelyen fertőzések elleni termékek hatóanyagait gyártják.
A központi kapcsolószekrényben található a hűtőgépház teljes vezérlését ellátó Siemens S7-1500-as PLC, illetve egy TP1200 Comfort operátorpanel. A központi vezérlőrendszer és a hűtőgépházban lévő hűtőaggregátok között Modbus, illetve S7 kommunikáció került kialakításra. A hűtőaggregátok saját vezérléssel rendelkeznek, a központi vezérlőrendszer csak indítás/leállítás jeleket ad a berendezéseknek a hűtési igény függvényében, illetve a legfontosabb paramétereket megjelenítjük az operátorpanelen.
A hűtőgépházhoz tartozik továbbá két hűtőtorony is, amelyek vezérlését 2023-ban újítottuk fel. Az új kapcsolószekrényeket kihelyezett IO egységekkel kötöttük össze a központi vezérlőszekrénnyel. A hajtások indítása, az üzemjelzések fogadása, illetve a frekvenciaváltó sebesség alapjelek kiadása ezen IO egységeken keresztül történik. A terepi IO szekrényekre felkerültek TP700 Comfort Outdoor operátorpanelek is, amelyekről a tornyokhoz tartozó szivattyúk, szelepek és ventilátorok közvetlenül a tornyok mellől is vezérelhetők, illetve a hibaüzenetek kezelhetők. A terepi IO szekrényeknél kiterjesztett hőmérséklet-tartományú SIPLUS eszközöket használtunk.
A projekt 2024-ben a vízkezelő rendszer felújításával folytatódott, amely saját Siemens S7-1500-as PLC-vel, illetve TP1200 Comfort operátorpanellel rendelkezik. A hűtőgépházban, illetve a vízkezelőben lévő operátorpanelről is megtekinthető és vezérelhető az egész rendszer (hűtőgépház, hűtőtornyok, vízkezelő). A hűtőgépház PLC és a vízkezelő PLC között S7 kommunikáció került kialakításra. Ezzel egy időben felújítottuk a mélyhűtött rendszer vezérlését is (ET200SP kihelyezett IO egység), ami PROFINET-en keresztül csatlakozik a központi PLC-re. A kezelők munkájának megkönnyítése érdekében a műhelybe egy WinCC Unified PC megjelenítőrendszer került, így a hűtőgépházban zajló főbb folyamatok innen is ellenőrizhetők, de nem irányíthatók.
Molnár László