„Határon túli barátaink fordultak hozzánk, hogy csatlakozzunk az alábbi petícióhoz. Ezt természetesen megtesszük, az abban foglaltakkal teljes mértékben egyetértünk. Ezúton bátorítunk mindenkit, ha teheti, és egyetért a szövegben foglaltakkal, aláírásával, szimpátiájával, szolidaritásával támogassa a belgrádi egyetemisták küzdelmét! Jelen nyilatkozatunkkal kijelentjük, hogy csapatunk támogatásával kiáll a belgrádi diákok, valamint a szerbiai művészeti és tudományos közösség követelései mellett” – áll a magyarországi Kultúrbrigád Színház bejegyzésében.
A Kultúbrigád tavaly október végén közölte, hogy 2025 tavaszáig dolgoznak, utána kénytelenek befejezni a munkát. A társulat a Facebookon közzétett bejegyzésében akkor azt írta, nagy reményekkel vágtak neki az új évadnak, de a bizonytalan jövő és a gazdasági nehézségek miatt nem tudják folytatni. Úgy látják, nincs lehetőség további jegyáremelésre, hiszen így is egyre kevesebben engedhetik meg maguknak, hogy színházba járjanak. Az egyik legnagyobb sikerrel játszott előadásukat, Az őrült nők ketrece címűt április 26-án Szegeden a Pick Arénában lehet megtekinteni, május 18-án pedig Veszprémben játsszák utoljára, és azzal az előadással ér véget a Kultúrbrigád Színház tevékenysége.
A Kultúrbrigád által is támogatott petíció szövege magyar nyelven:
Kedves kollégák!
A nemzetközi művészeti és tudományos közösség tagjaiként, beleértve az egyetemi tanárokat és munkatársakat, színházi szakembereket, filmkészítőket, kulturális dolgozókat, zenészeket, képzőművészek, előadók, kurátorok, könyvtárosok és reprezentatív egyesületek tagjait, teljes szolidaritást vállalunk a diákokkal és a teljes szerb tudományos közösséggel, akiknek egyre nagyobb erőszakban és elnyomásban van részük a jelenleg zajló tüntetések idején.
A békés blokádokkal küzdő diákokat az elmúlt két hónapban súlyos fizikai erőszaknak, többek között súlyos veréseknek és szándékos autós támadásoknak tették ki. E tüntetések szikrája az újvidéki főpályaudvar katasztrófája, amely tizenöt emberéletet követelt, ketten pedig súlyosan megsérültek. A szükséges biztonsági vizsgálatok nélkül nyitották újra a korábban felújított állomást. A tragédia széles körű tüntetéseket váltott ki, beleértve a mindennapos csendes, tizenöt perces utcai blokádot is. Ezeken a demonstrációkon ismételten fizikai és verbális támadásoknak teszik ki a békés tüntetőket.
A diákok elleni első támadás, amelyet kormánypárti tisztviselők és hozzátartozóik egy csoportja hajtott végre, a belgrádi Színművészeti Kar előtt történt. Ez az incidens szolidaritási hullámot váltott ki a diákok körében, amely országos egyetemi blokádokhoz vezetett, amelyek minden csoportot és vizsgát leállítottak. A diákok közvetlen demokratikus testületeken vagy plénumokon keresztül szerveződtek, a pályaudvar felújításával kapcsolatos dokumentáció teljes körű nyilvánosságra hozatalára, az újvidéki tragédiáért felelősök, illetve a békés tüntetők elleni támadók felelősségre vonására, továbbá az őrizetbe vett tüntetők szabadon bocsátására szólítva fel. Jobb tanulmányi körülményeket és nagyobb láthatóságot követelnek az elvileg függetlenül működő, de továbbra is teljes kormányzati befolyás alatt álló közszolgálati műsorszolgáltatónál, ezzel korlátozva a médiaszabadságot.
Azóta a diákok a tüntetések folytatásához támogatást kaptak tanáraiktól és a tágabb közösségtől is, amelyek aggályai szélesebb körűek, beleértve a korrupciót, a nagy állami projektek átláthatóságának hiányát, valamint az intézményi függetlenség erózióját, ami az állami intézmények szinte teljes működési zavarához és a média kormányzati ellenőrzéséhez vezet. Hozzátennénk azt is, hogy ebben az időszakban a diákokat és az akadémiai közösséget folyamatosan rágalmazzák, megalázzák és sértegetik a kormány reprezentánsai, gyakran külföldi szolgálatok által finanszírozott és utasított személynek bélyegezve őket. Ez nemcsak jóhírünket és a becsületünket rombolja, hanem a nemzetközi kollégákkal való kapcsolatainkat is terheli. Ráadásul közvetlen következményekkel járt a külföldi diákokra, kulturális dolgozókra és azon kollégákra, akiket a hatóságok őrizetbe vettek és erőszakkal deportáltak hazánkból, Szerbia biztonságát veszélyeztetőnek minősítve őket. Ez aggodalomra ad okot a globális kulturális, művészeti és tudományos közösségen belüli kapcsolatainak tekintetében.
Január 28-án Szerbia kormányát feloszlatták, de ez még nem biztosítja a diákok követeléseinek teljesítését, illetve a fent leírt esetekért felelősök elszámoltathatóságát. Ezért felszólítunk a diákokkal szembeni erőszak és nyomás azonnali megszüntetésére, valamint kulcsfontosságú követeléseik sürgős teljesítésére: igazságszolgáltatás az áldozatoknak, teljes átláthatóság, a funkcionális intézmények és a független média működésének helyreállítása, valamint a tudományos életbe való biztonságos visszatérés garanciája.
Amíg ezek az igények nem teljesülnek, addig nem térünk vissza rendszeres oktatási tevékenységünkhöz, mivel mi, a Belgrádi Művészeti Egyetem négy művészeti karának munkatársai – a Zeneművészeti Kar, a Képzőművészeti Kar, az Alkalmazott Művészeti Kar és a Színművészeti Kar – ezen követeléseket támogatjuk és sajátunkként fogadjuk el. E követelések teljesítése kulcsfontosságú az intézményeinkbe vetett bizalommal rendelkező társadalom kialakításához, alapvető emberi jogaink visszaszerzéséhez, így nem létezik egyéb prioritás, mint a fent említett követelések teljesítése.
Sürgősen felhívjuk a nemzetközi figyelmet erre az ügyre és kérjük a globális tudományos, kulturális és művészeti közösség aktív támogatását. Kérjük, fontolják meg ezt az üzenetet a hálózatukon belül, és foglaljanak állást diákjaink és tudományos közösségünk támogatása mellett.
Köszönjük a szolidaritást és a támogatást!
Egyetemista tiltakozás Újvidéken 2025. február elsején (Fotó: Mina Delić)