
Óriási tektonikus elmozdulás: törésvonalat találtak Törökország alatt
A geológusok hatalmas tektonikus repedést fedeztek fel a Föld kérgében Törökország alatt, az Arab és az Eurázsiai lemez találkozásánál. A kutatók megállapították, hogy ebben a régióban ősi óceáni kőzetmaradványok találhatóak.
A Göttingeni Egyetem geológusai a BILD híre szerint felfedezték a tektonikus törésvonalat a Föld kérgében, amely az Arab és az Eurázsiai lemezek határán helyezkedik el.

Ez a felfedezés összefüggésben van azzal, hogy egy régi óceáni lemez elkezdett távolodni, ami jelentős változásokat okozott a régió szerkezetében.
A kutatás szerint a törés egyik területén megállt a Föld kérgének süllyedési folyamata, és helyette emelkedés kezdődött. A tudósok úgy vélik, hogy az ősi óceáni kérgmaradványok véglegesen leváltak, ami hatással volt a tektonikus lemezek mozgására.
Ezzel párhuzamosan az Iraki Zagrosz-hegység alatt a kérg süllyedése továbbra is folyamatban van, és egy 3-4 km mély szakadék formálódik. A geológusok előrejelzései szerint a törésvonal Irak irányába bővülni fog, de egyelőre nem várhatóak katasztrofális következmények.
„Azokon a területeken, ahol a törés már bekövetkezett, a földrengések száma még csökkent is” – mondta Jonas Kley professzor.
Bár a felfedezés jelentős tudományos eredmény, a szakértők biztosítják, hogy közvetlen veszélyt nem jelent az emberekre.

Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!
Feliratkozás