Figyelem!

Ismét “unokázós” csalók próbálkoznak a megyében

Illusztráció: Pixabay
Győr+
2022.05.20. 20:48

Az elmúlt napokban több bejelentés is érkezett a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság ügyeletére, miszerint idős személyeket csalók próbáltak tévedésbe ejteni. A hasonló esetek kapcsán a rendőrség az alábbiakra hívja fel a figyelmet.

Az úgynevezett “unokázós” csalók telefonon hívnak fel idős embereket. Ezeknek a bűnözőknek jellemzően az idős –hetvenes, nyolcvanas és kilencvenes éveikben járó- egyedül élő emberek a célpontjaik. Az elkövető a kiszemelt áldozat hozzátartozójának – legtöbbször unokájának, gyermekének – adja ki magát. Azt állítja, hogy az “unoka” valamilyen bajba került (például autóbalesetet szenvedett, tartozása van és emiatt fogvatartják), és sürgősen pénzre van szüksége.

Mivel közvetlen találkozáskor könnyen kiderülne, hogy nem ő az unoka, akadályoztatására hivatkozva valakit elküld (esetleg taxit küld) a pénzért, esetleg ékszerekért.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság legfontosabb tanácsai annak érdekében, hogy ne váljanak áldozattá az idősek:

✅Ilyen esetekben azonnal ellenőrizzék a hívás valóságtartalmát!
✅Hívják fel azt a személyt, akire az ismeretlen telefonáló hivatkozik!
✅Tegyenek fel ellenőrző kérdéseket: pl. Hogy hívnak? Mikor születtél? Mikor találkoztunk utoljára?
✅Ne hagyják, hogy sürgessék, próbáljon nyugodt maradni!
✅Soha ne nyissanak ajtót idegeneknek, és bármilyen indokra is hivatkoznak, ne adjanak nekik pénzt!
✅Gyanús idegenek látogatása esetén jegyezzék meg személyleírásukat, gépjárművük rendszámát!Ha mégis bűncselekmény áldozatává válnak, azonnal értesítsék a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon!

A legfontosabb, hogy a család, a rokonok, a barátok sokat beszélgessenek a veszélyeztetett korosztállyal erről a jelenségről, a bűnelkövetésnek ezen formájáról. Készítsék fel idős hozzátartozójukat arra, hogyha ilyen jellegű telefonhívást kapnak, mik a teendők.Ezeknek a tanácsoknak a betartásával, illetve az idősekkel való folyamatos kapcsolattartással, beszélgetéssel, az egymásra való odafigyeléssel többnyire megelőzhető, hogy a bűnözők visszaéljenek a gondoskodó szeretettel.

Szöveg: GYMS MRFK Bűnmegelőzési és Balesetmegelőzési Portál

Illusztráció: depositphotos.com

Kapcsolódó témák: #bűncselekmény | #csalók | #idősek | #rendőrség |