„Mire a falevelek lehullanak”

Az elmúlt napokban, 2026 júniusában – az elszenvedett csúfos választási vereség után - Orbán Viktor meghirdette pártjának újjáéledését: “Mire lehullanak a falevelek, - mondta - a megújult Fidesznek készen kell állnia”.Mondhatom, szerencsétlen idézet volt ez a lehullott falevelekkel. A történelemben nemigen jártas – a történelem órákról tán pártszervezés miatt hiányzó - Orbán nyilván nem tudta, hogy II. Vilmos német császár 1914 auguszusában elhangzott híres mondatát idézi: „Mire a falevelek lehullanak, győztes katonáim itthon lesznek!”Azóta természetesen közismert, hogy a faleveleknek négyszer-ötször is le kellett hullani, mire a világháború végetért, és a katonák, ha nem is győztesként, de vesztesként valóban hazamehettek. Már aki élt és képes volt menni. A 13 millió mozgósított német katona több mint fele, 8 millió szerencsétlen ugyanis vagy halott (mintegy 2 millió), vagy sebesült (4.2 millió) volt, vagy pedig „eltűnt” (további 2 millió), és még évekig hadifogságban szenvedett.

„Mire a falevelek lehullanak”

Hamarosan átirányítunk a teljes cikkhez → Népszava

Ha nem irányítanánk át automatikusan, kattints ide!